Hei! Olemme menossa loppuvuodesta Poznaan, ja olemme miettineet eri vaihtoehtoja lentäen. Voisiko joku ystävällisesti kertoa, että mikä olisi järkevä, suht helppo ja edullinen reitti valinta Poznaan?
Kiitos kaikille vastauksista!
Onko kenelläkään kokemusta hotelli Topazista siellä?
Kiitos kaikille vastauksista!
Onko kenelläkään kokemusta hotelli Topazista siellä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuten portaali http://www.flytopoznan.com/ väittää (suomeksikin) kaupungilla on uusi ja kaunis lentoasema, muttei riittävästi yhteyksiä. Ei siis suoria yhteyksiä Helsingistä, voi mennä SAS:lla Köpenhaminan kautta, LOT:lla Varsovan kautta, Ryanairilla Lontoon kautta (no ei oikeastaan, aikataulut ei sovi), Lufthansalla Frankfurtin kautta. Muista kuitenkin, että Poznanista on yhtä pitkä matka Varsovaan kuin Berliiniinkin ja Poznanin kautta kulkee tärkeä (ja nopea) kansainv. rautatie.
Loppuvuodesta siis olisi lähtö. Tekisin näin. Löytäisin edullisia lentoja Varsovaan tai Berliiniin. Jopa Finnairin lennon kokonaishinta on alle 100 euroa per suunta. Sitten eteenpäin EuroCity junalla (lähdöt Berliinistä Hbf. 6:42, 12:42, 16:42, Varsovasta useampia), matka Poznaniin kestää noin 2 tuntia 50 min kummastakin suunnasta, EC-lippu sis. paikkavarauksen 21-29 euroa. Katso http://reiseauskunft.bahn.de/ tai http://intercity.pl