Suomen lapista norjaan..

Hei! Ensimmäinen matkani Lappiin ja siitä norjan puolelle jäämerelle... Onko parempi reitti kulkea käsivartta pitkin vai saariselän kautta?? Kummalla reitillä enemmän näkemistä??
3329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sama kumpaa kautta meet, hienoja maisemia löytyy molemmista.

Äänestä

Kun ajat Kilpisjärven kautta niin ajat Norjan
puolella sisäpuolta,mutta jos toisinpäin ajat ulkoreunaa.Rotkot ovat syviä ja aita matala,
ja Norjalaiset ajaa kovaa.On turvallisempaa ajella mantereen kuin merenpuolella.

Äänestä

Olin kans eka kertalainen. Mentiin kilpisjärveltä , käytiin vaan noin 50 kilometrin päässä ja palattiin takaisin. Näkymät oli huikeat. Kannatti käydä. Jos ei ole "oma koti mukana" ja aikoo yöpyä Kilpisjärvellä , niin kannattaa varata etukäteen majoitus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkustaja kirjoitti:

Hei! Ensimmäinen matkani Lappiin ja siitä norjan puolelle jäämerelle... Onko parempi reitti kulkea käsivartta pitkin vai saariselän kautta?? Kummalla reitillä enemmän näkemistä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu