Ostin Fujitsu-Siemens (celeron500) koneeseeni uuden 128MB muistikamman, mutta koneessani ei ilmeisesti toimi kuin muistikampapaikka. Koneessa on 2 paikkaa muistikammalle ja kone näyttää muistia olevan vain 128MB vaikka ennestään siinä oli 64MB. Vaihtelin kampojen paikkoja ja näyttäisi että vain toinen "toimii". Voikohan asiaa jotenkin säätää BIOS-asetuksista, vai?
Muistin lisäys ei näy
Sakkarp
2146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sellaista käväiset biossissa käynnistyksessä mutta ja et muuta mitään ja talletat asetukset niin voi toimia. Itelläni kone ei muuten löytänyt lisämuistikampaa ennen biossissa käyntiä.
Kiitos vinkistä. Kokeilin tai tietokoneista minua enemmän ymmärtävä ystäväni kokeili neuvoasi. Se ei kuitenkaan tepsinyt. Sanoi että saatta olla että BIOS on vanhentunut ja pitäs ohjelmoida uusi mutta se voi olla vähän vaarallista jos ei kunnola sitä osaa...muut neuvot on kyllä vielä tervetulleita