Shell V-Power bensa.

Kulkeeko skootteri Shell V-power bensalla jotenkin erillälailla kuin vaikka tavallisella E95 bensalla?
33086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Helppo kompa. Ei kulje. Mopon sytytys pysyy paikallaan riippumatta polttoaineesta.
Uusissa autoissa on nakutuksen tunnistin ja ECU säätää sytytystä riippuen mm. polttoaineesta, jota käytetäään. Tuo Shellin bensa on korkeampioktaanista kuin tavallinen 95, jolloin sytytystä voidaan aikaistaa. Vääntö paranee hieman matalilla kierroksilla. Ero on kuitenkin hyvin pieni.

Äänestä

Mopossahan on puristuksia joku 9 kiloa. eli vaikutusta ei ole, ja jos kyseessä on kaksitahtikone, niin öljy vielä laimentaa ne vähätkin "teholisät" pois...

Äänestä

teholisään en usko, mutta jos mopo "nakuttaa", eli syntyy bensan ennenaikaista syttymistä, v-power auttaa tähän. v-power on 99 oktaanista ja kestää täten enemmän puristuksia nakuttamatta, kuin normaali bensa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalmah kirjoitti:

Kulkeeko skootteri Shell V-power bensalla jotenkin erillälailla kuin vaikka tavallisella E95 bensalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu