Minkä ikäiselle vauvalle olette alkaneet käyttämään shampoota ym. pesuaineita?
Shampoot ym.
miia...
9737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Poitsu on nyt 7,5 ja aina olen käyttänyt pesunesteet eli heti kun on päässyyt kylpy. Ostan ainostaan vauvalle targoitettu pesuaine...
shampoita ja muitakaan pesuaineita. Ihan vedellä pesaisen tukankin ja hyvin riittää :)
kun kylvetin vauvan niin käskettiin shampoota laittaa. Eli eka veden kanssa kastelee vauvan pään ja naaman pesee. Sitten hieroo pesunesteen päähän ja huuhtelee. Tämän jälkeen pesee korvantaukset, kaulan eli siirtyy alaspäin kokoajan. Näin meille neuvottiin. Pyllypesussa käytän (aamu ja ilta) käytän myös pesunestettä.
tottakai sairaalassa käytettiin saippuaa.. ei niitä kaikkia lapsiveden jämiä yms muuten pois saa. Kotona ei ole tarvetta käyttää pesuneisteitä ennen 6kk ikää ainakaan. Pesunesteet suotta vain kuivattavat vauvan ihoa, vaikka kuinka hellävaraisia ovat.
mikään höhö tottakai ole.... Ei todellakaan ollut ensimmäinen kylpy sairaalassa ja todellakin antoivat kotiohjeeksi tuon pesun. Turhaan käyt viisastelemaan siellä.
Me ollaan aina pesty peppu vauvan saippualla ja kylpyveteenkin olen lorauttanut hieman saippuaa. Tietenkin jos vauvan iho on kuiva niin kannattaa välttää sen saippuan käyttämistä.
"vauva" 10 kk eikä vieläkään käytetä mitään shampoita tai saippuoita...Miksi ihmeessä kun vauva ei kuitenkaan ole niin likainen,että saippuaa tarvisi!
Ei käytetä mitään varsinaisia pesuaineita, mutta kylpyveteen sekoitan useinmiten hieman apteekin perusvoidetta. Ja jos pyllypesussa kakka ei pelkällä vedellä huuhtoudu, pesen kakankin perusvoiteella. Tosi hyvänä on iho pysynyt!
Meillä on käytetty vauvan ihonhoitoon pesuaineita tosi harvoin. Joskus olen vauvalle tarkoitettua pesunestettä käyttänyt pyllyn pesussa ja pari kertaa olen hiukset pessyt kun pulautukset eivät millään meinanneet lähteä muuten. Muutoin meille kelpaa pelkkä vesi.