ripuli ja sen hoito

mansikka..

Hei! tyttärellä, ikä 1 v 4 kk, eilisestä aamusta ollut paha ripuli. Myös lievää lämmännousua. Oksentanut myös paljon kerran. Mikä lääke auttaa ripuliin? Apteekissa neuvoivat Lactophilus jauhetta. ei vain tunnu auttavan. Tytär onneksi juo aika hyvin ja syönytkin on. Mitä ripuloiva pieni lapsi saisi syödä? kiitos vastauksista

6

2851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeps..

      se jauhe ei paranna ripulia, mutta se voi lyhentää sen kestoa, joten kannattaa jatkaa sen syömistä. Myös silloin jos joku toinen perheen jäsen sairastuu vatsatautiin, kannattaa lapsille heti alkaa sitä syöttämään, niin se voi jopa estää taudin tarttumisen.

      Tätini oli saanut sairaalan päivystyksestä tälläisen neuvon kun 1.5v lapsi ripuloi monta päivää, että antaa perus perunalastuja syödä. Niissä on suoloja jotka kuivattavat suolistoa ja näin ollen helpottavat ripulia. Mutta yleensä on neuvona että lapsen on annettava syödä sitä mitä maistuu, koska tärkeintä on se että syö edes jotain ja juo runsaasti.

    • mansikka..

      paljon hyödyllisistä vastauksista! Paremmalla puolella ollaankin jo hoidossa..

    • SannaKaisa

      Pojallamme 1v5kk oli melkoisen sitkeä ripuli, kesti reilun kuukauden. Heti ripulin alettua alotin Rela-tipat, koska olin kuullut että ne rauhoittavat vatsaa ja saattavat lyhentää ripulin kestoa. Ripuli ei kyllä helpottanut lainkaan näiden tippojen ansiosta ja käytin poikaa jo lääkärissäkin, että ripuliin saataisiin apua. Kokeissa ei mitään kuitenkaan ilmennyt, mutta tippoja neuvottiin jatkamaan. Noin viikko sitten lopetin tipat kun kotiuduimme ulkomaan matkalta ja kuinka ollakaan, parissa päivässä vatsa rauhoittui ja ripuli loppui. Itse en keksi asiaan mitään muuta selitystä, kuin sen että pojallamme maitohappobakteerit sekoittivat mahan pahanpäiväisesti! Onko muilla vastaavia kokemuksia?Jos ripuli yltyy kovin pahaksi, niin meitä kehottivat ostamaan apteekista Osmosal-liuosta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6253
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1734
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      952
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      30
      870
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      229
      767
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe