Jos koira hyökkää omalla tontillamme yhden perheenjäsenemme kimppuun, onko silloin oikeus ampua koira?
Koira tapettiin itsepuolustukseksi
9
3212
Vastaukset
Kyseessä on pakkotila, jolloin rikos voidaan katsoa anteeksiannettavaksi. Ampuma-aseen käyttö tosin on arvelluttavaa, jos kyse on asutusta alueesta. Jokainen tapaus katsotaan erikseen.
- Pro war
MÄ ainakin israililaisen mallin mukaan ampuisin koiran hengiltä ja lisäksi ampuisin helikoptereilla ohjuksia omistajan taloon.
- ...
Tuo aiemmin mainittu pakkotila on käytännössä se tätä tilannetta lähimpänä oleva kohta laissa. Hätävarjelu ei oikein kaikilta osin sovellu.
Mutta lyhyesti:
Tilanteen ollessa pakottava ja PÄÄLLÄ, tuo oikeus on.
Jos tilanne on jo ohi, niin et voi mennä lahtaamaan koiraa ominpäin omistajan pihalle tai missä nyt satut sen seuraavaksi näkemäänkin. Nämä hoidetaan sitten muuta kautta, käytännössä poliisille ilmoittaen ja siitä virallista tietä vaatimuksen kanssa koiran lopettamisesta.
Mutta tosiaan tuo ampuma-ase hiukan huono väline, jos ehdit hakea sen missä sitten säilytätkin niin ehtisit kyllä tehdä jotain muutakin ensisijaisesti. Ja jos ajatellaan, että koira siellä riehuu perheenjäsenesi kimpussa kun haet aseen ja lataat sen, plus vielä vahingon riski sen jälkeenkin niin itse ehkä toimisin jotenkin muuten.
Koska oletan (ja toivon) ettet kävele kotosalla koko ajan ase nopeasti saatavilla, esim. taskussa... - SE KOULUTUS
SE KOULUTUS!OOTKO SINÄ SAANU MINKÄÄLAISTA KOULUTUSTA?
- ymmärtänyt
Siis koulutusta koiran tappamiseen?? Mistä semmosen koulutuksen voi saada.
p.s. ota caps lock pois päältä.
- Hullu ampuis koiran?
Ja ketä hullu ampuis koiran? En mää tiiä, mutta aikoisitko sä sit ampuu sen jollain AirSoft aseel? =(
- niin mene hakemaan
lääkärintodistus ja tee rikosilmoitus asiasta.
Pidä huoli että sinulla on luotettavat todistajat.
Laita rikosilmoitukseen ehto että koira on lopetettava tai nostat korvausvaatimustasi.
Muutaman tonninkin korvaukset kallistavat monenkin koiranomistajan mielipiteen "vihtavuoren sertin " puoleen. - tekee hyvät rahat
niin mene hakemaan kirjoitti:
lääkärintodistus ja tee rikosilmoitus asiasta.
Pidä huoli että sinulla on luotettavat todistajat.
Laita rikosilmoitukseen ehto että koira on lopetettava tai nostat korvausvaatimustasi.
Muutaman tonninkin korvaukset kallistavat monenkin koiranomistajan mielipiteen "vihtavuoren sertin " puoleen.Eihän sitä nyt liikaa kannata vaatia. Tokihan on paljon tyydyttävämpää saada rahaa kuin naapurin koira hengiltä. Kannattaa oikeastaan toivoa, että koira toistaa virheen ja voit näin lypsää yhä enempi fyffee, eikö?
- naapurisi
Heilutko omalla tontillasi "valmiustilassa" olevan pyssyn kanssa useinkin? Siltä varalta että joku hyökkää perheenjäsenen kimppuun? Heh heh...
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264091
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1323987- 563559
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans203445- 793427
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe633280- 812856
- 542775
- 202524
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142264