Eli kumpi kannattaisi hankkia? "Ylikellotettu TOP-malli on varustettu Silent Cool -jäähdytyksellä."
Tavallinen:
Nopeus (suoritin/muistit): 450 MHz / 1300 MHz ( 650Mhz DDR3 )
Top:
Nopeus (suoritin/muistit): 450 MHz / 1440 MHz ( 720Mhz DDR3 )
Muuta eroa en havainnu ainakaan tietokonekauppa.fi tietojen perusteella. Hintaeroa vajaa 30e... Mutta kysymys, miten paljon tuolla erolla on merkitystä? Onkohan äänekkäämpi kuin tavallinen? Mikä toi Silent Cool jäähdytys on?
Tavallinen:
Nopeus (suoritin/muistit): 450 MHz / 1300 MHz ( 650Mhz DDR3 )
Top:
Nopeus (suoritin/muistit): 450 MHz / 1440 MHz ( 720Mhz DDR3 )
Muuta eroa en havainnu ainakaan tietokonekauppa.fi tietojen perusteella. Hintaeroa vajaa 30e... Mutta kysymys, miten paljon tuolla erolla on merkitystä? Onkohan äänekkäämpi kuin tavallinen? Mikä toi Silent Cool jäähdytys on?
Vastaukset 8
Vanhimmat
on siinä aika suuri ero joskus.itselläni esim. "lähes" äänetön ei ehkä ihan mutta silent kuitenkin.tietenkin pitäisi tietää mistä on kyse.
gf7900gt malli esim.metelöi aika lailla kun taas esim. GTX mallissa on panostettu tehokkaampaan/hiljaisempaan jäähdytykseen ja osa hintaerosat selittyykin tuolla vaikka GT malli ehkä kelloituisikin GTX:n lukemiin.
omassa näytönohjaimessa tuo"silent" on myös sitä.
pitäisi tietenkin olla tarkemmat tiedot ennen kuin mitään tarkempaa osaa tuosta sanoa.sekin tietysti sillä edellytyksellä että kumpikin malli on jossakin testattu.kokeile googlea .yleensä löytyy jos ne on testattu
Ei haittaa jatkuva imurin ääni korvas juurella, niin silloin perus GT. Mutta pikkasen hiljaisempaa ottaa sen TOP mallin, ei ole kuin 30€ eroa.
Jos hiljaisuutta kaipaa niin kannattaa mieluummin hankkia kunnollinen passiivinen vesijäähdytys. Kyllähän se kalliiksi tulee, mutta sen hiljaisempaa ei sitten olekaan. Ja vesiblokit voi siirtää seuraaviin komponentteihin/koneeseen kun päivitystarvetta tulee. TOP-mallista kun on iloa vain seuraavaan näytönohjaimen päivitykseen asti.
Opiskelijalle se on aika paljon nimittäin. Ja eiköhän muutenkin mennyt offtopiciks?
Luulin että tässä topicissa puhuttiin siitä, kuinka paljon kannattaa maksaa äänen vaimennuksesta. Vesijäähdytys on pitkäaikaisinvestointi, toisin kuin hiljaisemmalla jäähdytyksellä varustettu näytönohjain, josta ei ole mitään iloa enää seuraavan päivityksen jälkeen.
Ja luulisi opiskelijalle olevan aika paljon jo tuo TOP-mallikin? Käsittääkseni TOP-mallissa on edelleen liikkuvia osia jäähdytysjärjestelmässä joten ei se nyt kovin hiljainen voi olla. Ja laakerit kun menee rikki, niin se on sitten siinä. Passiivisessa vesijäähyssä taas ei ole liikkuvia osia kuin vesipumpussa ja se on halvempaa uusia kuin useamman kotelossa pyörivän tuulettimen laakerit. Hankitojen järkevyys riippuukin paljolti siitä, tarkastellaanko asiaa lyhyellä vai pitkällä aikavälillä.
Kirjoitin näin:
"Eli kumpi kannattaisi hankkia? "Ylikellotettu TOP-malli on varustettu Silent Cool -jäähdytyksellä."
Tavallinen:
Nopeus (suoritin/muistit): 450 MHz / 1300 MHz ( 650Mhz DDR3 )
Top:
Nopeus (suoritin/muistit): 450 MHz / 1440 MHz ( 720Mhz DDR3 )
Muuta eroa en havainnu ainakaan tietokonekauppa.fi tietojen perusteella. Hintaeroa vajaa 30e... Mutta kysymys, miten paljon tuolla erolla on merkitystä? Onkohan äänekkäämpi kuin tavallinen? Mikä toi Silent Cool jäähdytys on?"
Kuten alusta käy ilmi, olen hankkimassa uutta näytönohjainta (tai oikeastaan uutta pakettia, joka ei käy ilmi ekasta viestistä) ja mietin kumpi kannattaa hankkia, tavallinen vai TOP malli tuosta 7900GT:stä. Ja tiedustelen, että onko TOP malli kannattava hankinta, koska se on VAIN VAJAA 30e kalliimpi. Ja laitoin lainausmerkkeihin tuon kuvauksen kyseisestä kortista. Samalla tiedustelin, että mikä on tuo mainittu silent cool jäähdytys, koska ekana tulee mieleen hiljaisuus, mutta koska en ole varma niin ajattelin kysyä täältä.
Ja kyllä, onhan se opiskelijalle kallis kortti, mutta hintalaatusuhde pitäisi olla erittäin hyvä kuulemani mukaan ja kortin olisi tarkoitus mennä suht kauan.
Suosittelen lukemaan tarkemmin jatkossa. Voi olla myös, että ilmaisen epäselvästi mitä haen takaa. Noh olen tarkempi ensi kerralla.
Kesän jatkot....
Mitä minä kirjoitin, on minun mielipiteeni asiasta, mikä on järkevä hankinta ja mikä ei. Jos joku on eri mieltä niin sitten on :)
Eli vielä: minulla ei henkilökohtaisesti ole kokemuksia TOP-mallista, mutta minulla ON kokemuksia 7900GT:stä ennen ja jälkeen passiivisen vesijäähdytyksen asentamisen enkä usko, että mikään jäähdytysjärjestelmä, jossa on pyöriviä tuulettimia, voi olla niin hiljainen, että pienestä melunpienennyksestä kannattaa maksaa 30e, kun tämä rahaetu menetetään seuraavassa laitepäivityksessä. Tämä edellyttäen, että silentcool toimii edelleen tuulettimella. Etenkin, jos koneessa on edelleen ilmajäähdytteinen prosessori, en millään voi uskoa, että näytönohjaimen hieman pienempää käyntiääntä edes huomaa.
Sen voin kuitenkin tsanoa omasta kokemuksesta, että passiivisella vesijäähdytyksellä seuraavaksi suurin melunlähde tulee olemaan kovalevyn moottori.
Toivottavasti tulet kuitenkin olemaan tyytyväinen päivitykseesi, eli saat tunnet saaneesi rahoille vastinetta. Sehän näissä jutuissa on pääasiana.
kukaan ei oikein osaa sanoa netissä ainakaan kumpi kannattaa ostaa. Löysin vihdoinkin erään arvostelun tavallisesta ja TOP malista ja siinä oli vertailtu niitä eri peleissä. Kyllähän tuolla TOPilla näytti olevan jonkun verran paremmat nuo.
Noh näkee sitten kumpaan päädyn.
Ymmärrän vesijäähdytyksen tuoman suuren edun, enkä ihmettele jos suosittelet sitä muillekkin. Itse haluaisin kovasti, mutta kallishan se on. Ehkä sitten myöhemmin, mutta nyt ei ole kyllä useita satoja varaa laittaa vesijäähdytykseen kun pelkkään koneeseen menee jo tarpeeksi.