Romahdusta odottavilla suuret ostohalut

Romahdusta odottavilla vaikuttaa olevan erittäin suuret asuntojen ostohalut. Toivotaan romahdusta, jotta voitaisiin ostaa oma asunto 90-luvun lama hinnoilla, ja nykyisellä palkkatasolla.(ja korolla)

Niin monella suomalaisella vaikuttaa olevan asuntojen ostohaluja, etteivät asuntojen hinnat tule laskemaan.

Asunnon ostamiselle ei koskaan ole ollut hyvää ajankohtaa. Asunnot ovat aina olleet kyseisen palkkatason aikaan mahdottomia hankkia.
4506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomalaisilla on tällä hetkellä kovimmat ostohalut pitkään aikaan selviää tilastokeskuksen sivuilta. yli 9% suomalaisista aikoo ostaaa/vaihtaa asunnon vuoden sisällä.

Jotta tämäkin "thread" saataisiin asuntojon hinta raameihin, voisin todeta, että mitä minun liiketaloudellisiin oppeihin tulee, niin uskon hintojen nousevan, koska kysyntä on kovaa.

Kysynnän kasvaessa ainoastaan deflaatio voisi vetää hinnat miinukselle ja tätä ei nykyisin kansantaloudessa tapahdu. Pois lukien japani 90-luvulla, mutta sekin on historiaa.

Äänestä

Tottakai ihmiset haluavat ostaa asunnon. Sehän on päivänselvä asia. Mutta haluavatko ihmiset ostaa asunnon nykyisellä hintatasolla? Ei välttämättä.

Innokkaimmat ovat ikivelan ottaneet ja asuntonsa ostaneet. Jos/kun Q2:n tilastot maanantaina kertovat hintojen pudonneen ja myyntiaikojen pidentyneen niin nyt on todellakin väärä aika ostaa asunto. Vaikka haluja asunnon ostoon on niin muutaman kuukauden odotus voi säästää rutkasti rahaa. Kun vielä korot nousevat elokuussa niin ikivelkaisen asuntonsa ostaneet alkavat panikoida ja laittavat asuntonsa myyntiin. Näin tarjonta lisääntyy ja kysyntä pienenee, joka vääjäämättä johtaa hintatason tippumiseen.

Äänestä
  • ". Kun vielä korot nousevat elokuussa"

    Mulla ainakin laina päivitetään kerran vuodessa. Eli sillon nousee/laskee. Tuleeko pankinjohtaja vaatimaan multa elokuun koronnoston jälkeen lisävakuuksia kun laina kallistuu? Höh?

    Äänestä

  • enkös liene oikeassa, että jos korot nousee niin tuloverokin varmaan menee mukana? eikös se tarkoita, että ostovoima laskee ja ollaan täysin samassa tilanteessa kuin nytkin? eikä tuo korkojen nousu tai hintojen lasku pelota kun ostettiin i-uudeltamaalta KAUPUNGIN keskustan liepeiltä vajaa 200 neliöinen omakotitalo sadalla tonnilla - kokonaan lainoitettu vuosi sitten...pintaremppa kunnossa ja alakerrasta purettu teollisuuskoneet josta tehdään asuintiloja. jos tämän talon hinta oli vuosi sitten satkun niin eiköhän se nyt vähintäinkin siinä pysy kun yläkerta on jo täysrempattu ja alakertaa väännetään kovaa vauhtia kun jaksetaan. kyseisessä kaupungissa on muutenkin asuntoja vähemmän kuin kysyntää ja tällä hetkellä halvin okt taitaa pyöriä 160t€...ja okt:ja on myynnissä täällä noin 6kpl ja kaavoituksia jarrutellaan. hmm - ja ostajia kuitenkin olisi. taidan olla pahvi jos kuvittelen joutuvani ojaan perheeni kera?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostohaluja kaikkilla kirjoitti:

Romahdusta odottavilla vaikuttaa olevan erittäin suuret asuntojen ostohalut. Toivotaan romahdusta, jotta voitaisiin ostaa oma asunto 90-luvun lama hinnoilla, ja nykyisellä palkkatasolla.(ja korolla)

Niin monella suomalaisella vaikuttaa olevan asuntojen ostohaluja, etteivät asuntojen hinnat tule laskemaan.

Asunnon ostamiselle ei koskaan ole ollut hyvää ajankohtaa. Asunnot ovat aina olleet kyseisen palkkatason aikaan mahdottomia hankkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu