Kirjoitin tuossa alempana kuikkaparista, jotka tekivät pesän saunarantaamme. Emot hautoivat vuorotellen ja tottuivat meihin vähitellen niin, etteivät aina lähteneet pesästä kun menimme saunalle. Ja jos lähtivät, niin eivät enää pitäneet sitä huutoräpytystanssia vedessä, jolla houkuttelivat häiritsijää pesän läheisyydestä.
Ensimmäinen poikanen kuoriutui 11.7. ja toinen seuraavana päivänä, jolloin meillä oli taas saunailta. Nytpä emot olivat niin äkäisiä, etteivät laskeneet saunojia uimaan, vaan hyökkäilivät pelottavasti kohti. Kuikka on niin suuri lintu, että jos se nokkaisee tulee varmasti rumaa jälkeä. En tiedä käykö kuikka todella ihmisen päälle, mutta tilanne tuntui niin uhkaavalta, että siirryttiin nöyrästi toiselle rannalle uimaan. Kummallista oli, että saimme rauhassa kurkkia maaston puolelta pesään, mutta veteen ei ollut menemistä.
Seuraavana päivänä kuikkapari oli vanhimman poikasen kanssa järvellä, mutta edellisenä iltana kuoriutunut nuokkui yksin kivillä. Kun menin veteen, poikanen ui jalkoihini kiinni ja alkoi seurata, eli piti emonaan ensimmäistä elävää olentoa, joka kohdalle sattui. Sain siitä hyviä kuvia. Seuraavana aamuna poikanen oli hävinnyt rannasta.
Parin päivän päästä näin emokuikan uivan saunan taakse pieni kala suussaan ja siellähän se oli toinenkin emo kahden poikasen kanssa, joten loppu hyvin, kaikki hyvin!
Kuikan pesintä
2
3880
Vastaukset
- dg-k
Hei, oletpa onnekas että olet saanut seurata komean linnun pesintää.
Kuikalle pesällä on tyypillinen tuollainen uhkailu jossa lintu nousee vedestä mahdollisimman korkealle pystyyn ja samalla viuhtoo siipiään. Tai työntää päänsä eteen kuin käärmeeksi. En ikipäivänä usko että lintu käy ihmiseen kiinni, mutta tämä kuikan pelottelu kanssa tarkoittaa sitä että pesältä tai poikasten läheisyydestä olisi ihmisen fiksua pysyä kauempana. Nimittäin poikasia vaanii mm. varikset ja myös hauet. Pesinnän onnistumisen takeena ovat tarkkaavaiset emot lähietäisyydellä poikasia. Ja tietysti että hautovaa emoa ei ajeta pesältä pois. Samoin haudontavaiheessa munille on vaarallista isot aallot.
Terv. Lintumies
Täällä lisää:
http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/luontokuvat/muuttolinnut/kuikka(25071).ece - Anonyymi
Kuikan poikaset kaksi ovat kadonneet. Eilen illalla olivat onnellisina koko perhe. Toinen poikanen oli kuoriutunut toissa päivänä/eilen?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715