Sanokaapa asiantuntijat , onko 7o-luvun takavetoleylandin (270-272) etuakseli riittävän vahva etukuormaajakäytössä?
Leyland
Antsa
71675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuhan et ihan osta ihan hirmu kuormaajaa. Tommoset alle 1200 kiloo nostavat kyllä kestää.
Niin, kyllä tähän täytyy yleisesti todeta, että traktorimerkistä riippmatta on tuo etukuormaaja todellinen etuakselin surma, ennenpitkää ovat sekä olkaakselit että etupyörän laakerit väljät.Sinänsä Leyland on ihan oiva etukuormaajatraktori, on nimittäin varsin takapainoinen.
ei kestä, itellä meni koko traktori poikki kesken työnteon. hytti ja etupää irtipoikki ja moottori käydä päristeli siinä sitte itteksensä. kuvitelkaapa tämä.
...Valmettikaan kestä etukuormainkäyttöä jos kuormaajan runko ei ylety taka-akseliin. Moottorin ja kytkinkopan väliset pultit katkeilee niin että napse käy vaikka olisi kuinka kovia pultteja.
Etuakseli kyllä kestää, mutta kytkin ei...
Mulla on kokemuksia Leyland 272 mallia -76 varustettuna etukuormaajalla. Tein ko. tarktorilla lumityöt viimetalvena, kokemus oli sellainen että tänä talvena en ketjuja traktoriin alle laita. Talvitraktorina huonoin mahdollinen, polttoaineen jähmettumisongelmia, tankki syylärin edessä, pakkasta -10 astetta niin polttoaineen tuloputki tankista jäätyy armotta.
Etukuormaaja käytössä kätevä ainoastaan purun luonnissa, mulla meni kytkinlevy heti kättelyssä.
Etuakseli kyllä kesti.
Ei Leukku oo sen pahempi jäätyyn kuin muutkaan. Kannattaisi kenties hyvissä ajoin syksyllä laskea tankista vesi ja paska pois, vaihtaa polttoainesuodattimet, sekä tankata talvilaatua.
Ei se eikä mikään muukaan traktori jäädy kun ko. asiat on kunnossa.
Siitäkin olen erimieltä kanssasi että leukku olisi huonoin talvitraktori, päinvastoin!, varma lähtemään käyntiin melkein pakkasella kuin pakkasella, hyvä kulkemaan lumessa, ketterä, vähäruokainen ja lämminhyttinen.