Hei!
Kertooka mulle mikä rangaistus tulee kun vihapäissään lähdin ajamaan kotoa ja poliisi pysäytti ja puhalsin 1,6 promillea. Tämä tapahtui yöllä ja olin lopettanut oluen juonnin muutamaa tuntia aikaisemmin. Töissä tarvitsen välttämättä autoa ja nyt kaikki asiat menee päin pyllyä.Mitäs sakot muut rangaistukset.
Kertooka mulle mikä rangaistus tulee kun vihapäissään lähdin ajamaan kotoa ja poliisi pysäytti ja puhalsin 1,6 promillea. Tämä tapahtui yöllä ja olin lopettanut oluen juonnin muutamaa tuntia aikaisemmin. Töissä tarvitsen välttämättä autoa ja nyt kaikki asiat menee päin pyllyä.Mitäs sakot muut rangaistukset.
Vastaukset 6
Vanhimmat
puoli vuotta ajokieltoa tulee tuosta ja ehdollista vankeutta..
saatat kyllä selvitä ehdollisella ajokiellolla (olikohan termi tuo) kun tarvitset autoa työssä, mutta siittä täytyy olla työnantajan todistus ..joka tapauksessa korttisi on poliisilla kait oikeudenkäyntiin saakka
törkeästä rattijuopumuksesta on kyllä haihattelua.
ehdollista ajokieltoa, koska kukaan ei voi olla niin vitun tyhmä, että lähtee parin tunnin päästä lopettamisesta ajamaan!!!
... sviddu et mä halveksin tommosia tyyppejä! Vihapäissään ja et oli lopettanu muutama tunti aikasemmin on sun mielestä varmaan puolusteluja. Puhalsit 1.6, haloo! Jos oisit päivällä lähteny rattiin ja hyvällä mielellä, oisko se ollu sun mielestä oikeututempaa?! Käräjäoikeuteen menee, ja toivottavasti sun työnantaja tajuaa, ettei tommosta idioottia kannata ees pitää töissä.
Käyn lukemassa tätä palstaa vanhasta tottumuksesta. Isäni kärysi ratista pari vuotta sitten. Huusin ja halveksin. Sitten tuli jos ei nyt ymmärrys niin ainakin taju siitä, ettei toisen tekemisistä kannata ottaa pulttia. Rattijuoppo saa ennen pitkää rangaistuksensa ja toivoa vain sopii, ettei vahingoita ketään tempauksellaan. Sotiminen ei tässäkään asiassa auta. Joskus asioita vain tapahtuu, sen olen itsekin ymmärtänyt parin vuoden aikana. Olisihan se hyvä, jos itse ei olisi koskaan syyllistynyt mihinkään. Samalla kun sormi osoittaa toista, osoittaa suurin osa sormista myös itseä.
Eivät työttömät tarvitse autoa töissä. Sinä kun olet menettämässä kyseistä työpaikkaasi.