saako s9500 kameraan lisäobjektiivejä?

kyseisen kameran omistaja

minulla on finepix s9500 zoom kamera. olisin kysynyt teiltä, kun en ole mistään lukenut asiasta että pystyykö tähän kameraan liittämään lisäputkia/objektiiveja? ja mistä niitä saa ja paljonko maksaa?

kiitos.

4

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei saa*

      Eikös tuossa ole kiinteä linssi?
      http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms9000/

      Siihen ei siis saa objektiivia vaihdettua, mutta siihen voi laittaa ainakin lähilinssin ja sovittaa kaukoputkeen (digiscoping), mutta varsinaisia vaihto-objektiiveja ei saa.
      Ei ole järjestelmä.

      Hyvä kaukoputki maksaa maltaita, enkä tiedä miten helppo tuo on sellaiseen sovittaa.

    • Fujisti

      saa siihen raynox conventereja. Kuvanlaadusta en sitten sano mitään koska ei ole kokemusta.


      Luulusin että melkein sama on käyttää fujin omaa 2x digitaalista zoomia.. Itse olin positiivisesti yllättynyt tuosta digizoomista, kuvat on ok . Ehkä vain 2x digizoom ei vielä mössää kuvaa.

      • R. Fafner

        ...on noista liitosputkiloista ainakin ihan jep maineessa, en ole itte käyttänyt mutta olen harkitsemassa tuon kameran ostoa muiden vanhempien vehkeiden rinnalle ja varmaan tulen hankkimaan jo pelkästään uteliaisuuttani siihen lisälaitteita.

        Tossa fujin mallissa on hyvä suodinkierteen koko (58mm), joten siihen voi kyllä yrittää liitellä monenmoista. Laajakulmaa kannattaisin harkitsemaan samalta valmistajalta myös...

        Vasta itse kokeilemalla noiden todellisen "hyvyyden" käytännössä näkee -jokainen objektiivimalli suhtautuu liitettäviin putkiloihin nääs yksilöllisesti.

        Onko ketjun aloittaja muuten ollut laitehankintaansa tyytyväinen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      237
      6630
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe