ja puhelin ollut käytössä vasta muutaman päivän enkä käytä taustakuvia, en mitään ylimääräisiä juttuja jotka mahd. akkua kuluttavat. toissa aamuna akku oli täys ja eilen illalla jo tyhjä, puheluita oli ehkä 1.5 tuntia eli ei taida akku olla kunnossa, vai miten teillä muilla akut kestää kyseisessä kännyssä?
SE k600i:n
huono akku
6941
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
puheluita päivässä noin 20min. akku kestää noin 5päivää.
Jos sulla on se 3G -"valmius" koko ajan päällä, se voi kuluttaa kuulemma virtaa ylenmäärin, kun hakee koko ajan kenttää. Näin mulle kerrottiin liikkeessä, kun oli sama ongelma. Mut vikaa löytyki sitten enemmänkin.
mutta Bluetooth valmiuden pitäminen koko ajan päällä, kyllä kuluttaa akkua nopeaan tahtiin.
Mistä muka saa 3g valmiuden pois päältä???
Käy liikkeessä näyttämässä, jos et itse osaa.
Minusta tuntuu kans että tässä kestää tosi huonosti akku. Vanhassa nokialaisessakin kestää kauemmin. Mikä vikana???
Mulla sama p.. ongelma puhelimessa. Akku loppuu joskus jopa päivässä.. Keskimäärin yhdellä latauksella puhuu 1½-2½ tuntia. Liittymä on saunalhden, siellä tiedostetaan ko. ongelma. On kuulema softa vika sony ericssonilla. Asiasta olen soitellut sinne varmaan joka kuukausi. Aina sama juttu, ottavat asiakkaisiin yhteyttä kunhan asiasta tiedetään lisää. Puhelin on ollut kerran huollossakin, mitää vikaa ei ole. Mutta 3G toimintoa ei saa pois päältä. Tai, saa sen hetkeksi. Seuraavan kerran kun puhelinta käyttää, näkyy 3g verkon tunnus näytöllä.
Ottaa koko puhelin tosi paljon hattuun. Olisikohan syytä reklamoida sinne ja vaatia uusi puhelin.