Tuttavapariskunnalla erikoinen ongelma.Heidän kotiinsa ilmestyy no,pakkohan se on sanoa,kummituksia.Esim.ruokapöydän päähän saattaa yhtä äkkiä ilmestyä kahden aikuisen ja yhden tai joskus kahdenkin lapsen hahmo.
Kukaan muu näitä olentoja ei näe,vain ystäväpariskuntani perheineen!Nämä näyt tulevat ja menevät epäsäännöllisin välein-ei kovin pitkäkestoisia pituudeltaan.Muuttokaan ei ole auttanut,sama "peli"jatkuu joka paikassa,ennemmin tai myöhemmin.
Raittiita ja oikein yritteliästä/tasapainoista porukkaa koko perhe.En tiedä miten tälläisessä tilanteessa voisi auttaa?!..Kaikkeen sitä joutuu:(
Miten voisin auttaa tai kuka voisi tehdä jotakin?Pikkupaikkakunnalla ollaan oltu tästä ihan hiljaa-muuten juorut yms.leviää ja sitä ei kukaan tahdo.
Kukaan muu näitä olentoja ei näe,vain ystäväpariskuntani perheineen!Nämä näyt tulevat ja menevät epäsäännöllisin välein-ei kovin pitkäkestoisia pituudeltaan.Muuttokaan ei ole auttanut,sama "peli"jatkuu joka paikassa,ennemmin tai myöhemmin.
Raittiita ja oikein yritteliästä/tasapainoista porukkaa koko perhe.En tiedä miten tälläisessä tilanteessa voisi auttaa?!..Kaikkeen sitä joutuu:(
Miten voisin auttaa tai kuka voisi tehdä jotakin?Pikkupaikkakunnalla ollaan oltu tästä ihan hiljaa-muuten juorut yms.leviää ja sitä ei kukaan tahdo.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ovatko he miettineet muuttamista? Tai esim. Huonekalujen siirtoa? (Tosin mitähän siitä olisi apua?) No mutta kuitenkin... tai pyytäkää apua paikkakunnan kirkolta, joku siunaamaan asunto?
Muuttaneet ovat,ulkomaitakin kokeiltu-samoin tuloksin.
Mitä pitäisi auttaa? Ja mitä pitäisi auttaa?
Jos on kummituksia niin antaa olla.
Ei niitä pelätä tarvitse.
Varmaan käsität että tilanne on kerrassaan epämiellyttävä!Häiritsee elämän kaikkia osa-aluieta..
Paikkakunnalla jo kiertää huhu että rouvalla on syöpä..Riutuneen näköinen olotila johtuu helvetinmoisesta stressistä ja valvomisesta.Kuihtuu silmissä koko ihminen.
Sen ihmisen on opittava ennenkaikkea hallitsemaan pelkonsa. Nailla ihmisilla on selvasti jotain medioottis-tyyppisia kykyja, joista heidan pitaisi ottaakin kunnolla SELVAA ja kehittaa niita.
Koska minun mielestani kyseessa on lahja, ei kirous, jos niin haluaa nahda.
Ei heita valttamatta tarvitse "auttaa". Kyseessahan saattavat olla perheen edesmenneet sukulaiset vuodelta X, jotka tahtovat "hengailla" perheen kanssa ja omalta osaltaan auttaakin ehka.
kuules ...onko siitä haittaa että ne näkee kummituksia??eli "kiusaavatko" kummitukset heitä??
jos pariskuntaa haittaa he voivat käydä henkikursseja ja opetella loitsuja?
jolla henget/kummitukset saadaan pois!!
näen mäkin tyttöä jota muut ei nää..eikä se mua haittaa eikä kiusaa!! joten jos ne ei kiusaa miks ei anna asian olla ja jos ne kiusaa voi käydä henkikursseja tai shamaanikurssin jossa esim. äitini oli.. ja siellä nainen kertoi eräälle pariskunnalle että niiden vieressä seisoi mies joka poltti sikaaria ja oli asunut siinä talossa missä pariskunta asui nykyään..ja talossa oli haissut sikaari vaikka kumpikaan ei polttanut!!
maailma on ihmeellinen!! =)
Siis tämä henki / henget seuraavat ystäväperhettäsi?
Onko tuttavasi koskaan kysynyt hengeltä itseltään, että miksi nämä näin tekevät? Ovatko mahdollisesti kuolleita sukulaisia, tuttuja tai mitä? Onko ystävälläsi mitään näkemystä tai tuntemusta miksi henget seuraavat?
Millekkään henkiparantaja kurssille on turha mennä sanon minä... Tai no. Minä olen tässä ja en mahda hengelle mitään. Miten pystyisin lukemalla "hip hei huu, katoa henki juu" tasoisella loitsulla hengen pois?
Oma näkemykseni on, että henki on ihan kuin ihminen, mutta ilman ruumista. En minä lähtisi kuin hyvällä "diilillä" tai poliisien avustuksella pois. :p
Eli toisinsanoen hyvänä yrityksenä olisi pyytää toiselta hengeltä apua... tai sitten niin kuin minä tekisin ja kysyisin, että miksi kyseiset henget ylipäätänsä seuraavat ja ilmestyvät. Sitten yrittäisin sovitella asiaa, että he eivät enää ilmestyisi mikäli siitä on haittaa tuttavillesi.
Itse antaisin asian olla mikäli siitä ei olisi haittaa...