joudun pitämään välivuoden koska en saa asuntoa kyseisestä kaupungista saatika oppilaitoksesta.. ajatuksenani on sitten välivuoden aikana käydä töissä jos se on mahdollista. saako siis 17-vuotias jolla on peruskoulu ainoastaan suoritettuna työkäristä minkäänlaista työtä ? tai onko mitään muuta mistä saisin rahaa jota keräään ensivuoteen että olisi sitten itsellä jotain varaa vaikka sitten vuokralle tai jotain
välivuoden aikana
4
1083
Vastaukset
Juu,onhan niitä työharjoittelu paikkoja ja sitten kursseja jolle voi hakea. Oman paikkakunnan työkkärissä on ainakin sellainen lehtinen,missä on paikkoja johon voi mennä työharjoitteluun. Myös on monenlaista kurssia mihin voi hakea. Kannattaa käydä työkkärissä juttusilla niin he neuvovat miten kannattaa asian kanssa toimia :)
- ei jätä
opiskeluja aloittamatta tuosta syystä. Kyllä joku kämppä löytyy tai ainakin parempi selitys!
- Nimetön
itsekkin nukuin pari ensimmäistä yötä koulun liikunta/juhla salissa järjestetyssä majoituksessa. Tämän jälkeen pääsin paikallisen opiskelija "kaverin" mummon vintille pariksi viikoksi, josta sitten opiskelija soluun... Kyllä sitä aina pariyötä nukkuu vaikka teltassa.
- niutra
Nimetön kirjoitti:
itsekkin nukuin pari ensimmäistä yötä koulun liikunta/juhla salissa järjestetyssä majoituksessa. Tämän jälkeen pääsin paikallisen opiskelija "kaverin" mummon vintille pariksi viikoksi, josta sitten opiskelija soluun... Kyllä sitä aina pariyötä nukkuu vaikka teltassa.
ei tällä kertaa kyllä jäisi pariksi yöksi tuo teltassa tai juhlasalissa nukkuminen. kyseisen oppilaitoksen tarjoamia ja muita opiskelija asuntojen välittäjiä on soiteltu läpi ja kaikissa torjutaan liian vähän tilan vuoksi miksi ihmettelnkin että opiskelupaikkoja suodaan kaupungin ulkopuolelta tuleville jos ne jo tietää että ei ole varaa antaa asumispaikkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117154
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334209törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383688Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981950- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621367Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1751075Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010