Telkkarista tulee nykyisin jos jonkinlaisia ohjelmia häistä, kamala hässäkkä viikkoja jopa kuukausia ennen h-hetkeä, kaikki on ihan stressaantuneita ja rahaa palaa ihan kamalasti.
Onko tämä vaan ihan jenkkimeininkiä vai onko meillä jo Suomessakin samanlaista?
Tuntuu että pääasia onkin se hääjuhla eikä kahden ihmisen yhteenliittyminen.
Onko tämä vaan ihan jenkkimeininkiä vai onko meillä jo Suomessakin samanlaista?
Tuntuu että pääasia onkin se hääjuhla eikä kahden ihmisen yhteenliittyminen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
se näyttää olevan, että häähössötys on pääasia eikä kahden ihmisen onnelliseen tulevaisuuteen saattaminen. Toivon kovasti, ettei avioero tule muutaman vuoden päästä vaan hääpari pystyy ratkomaan kaikille eteen tulevat arjen ongelmat rakentavasti.
maksaa hääjuhlaa varten otetun lainan ennen eroa, voipi muuten käydä niin että joutuu kahden hääjuhlan loukkuunn...joku nopsa jopa kolmen
olevan muutakin rahanmenoa kuin suureellisten hääjuhlien järjestäminen - vai onko meillä jo niin paljon hyvintoimeentulevia joiden budjetissa suuremmankaan juhlan järjestäminen ei juuri tunnu.
Ehkäpä kyseessä onkin jonkinlainen kilpailu? Osalla pareista varmaankin vanhemmat osallistuvat kustannuksiin, Jenkeissä 30% jonkun tutkimuksen mukaan maksaa häänsä itse. Mitenhän Suomessa?
ja nimenomaan morsianten väliseltä kilpailulta. Oottekos huomannu että sulhasmiehet ne useimmiten vaan sivusta seuraa sitä naisten touhuamista, monasti tuleva aviomies näyttää siltä että haluaisi jättää koko leikin sikseen.
Varmaan miettii että joko se "paha akka" tuli esille ennen aamenta.
kauneus, rikkaus, voima, nopeus, älykkyys, kekseliäisyys, tuottavuus enkä nyt keksi enempää
yleensä häät Suomessa, omat lapset ei vielä ole avioituneet, sukulaisperheessä maksettiin fifty-fifty siis morsiamen ja sulhasen vanhemmat, hääpari kustansi häämatkansa.
Meidän kaksi tytärtä on naitettu ja molempen häät kustansivat morsiamen ja sulhasen vanhemmat puoliksi. Molemmat menivät nuorina naimisiin, joten vaatteet ja matkat vanhemmat rahoittivat myös. Juhlapaikan vuokra on yli sadalle hengelle melkoinen, samoin pitopalvelu.Jos vielä alkoholijuomat ja orkesteri kustannetaan, on jo melkoinen rahanmeno. Nuorten ystävät tekivät paljon ilmaista työtä. Onhan siinä vielä kukkia, kampaajaa, autoja,valokuvausta...Alkakaa vain säästää, nuorten vanhemmat!
varmaan parempi olla menemättä naimisiinkaan kun ei minulla ole varaa eikä haluakaan kustantaa kalliita häitä!
Enpä osaa yhtään arvioidakaan mitä maksaa häät esim 50 hengelle, jos tarjotaan ruoka ja viinit ja kaffea ja muutama konjakki? Ylärajaa ei varmaan olekaan mutta mikä olisi minimi jos ruoka kuitenkin muuta kuin hernekeittoa (joka sinänsä ihan ok).
Olen ollut häissä, joissa tarjoiltiin lohikeittoa erilaisten leipien ja parin juuston kera.Juomana oli kotikalja. Jälkiruokana oli kahvi ja hääkakku. Mielestäni se oli oikein tyylikästä ja maittavaa. Pitopalveluista saa tarjouksia ja eri hintaisia ateriavaihtoehtoja. Monihan tekee talkolla hääruuat ja pakastimeen voi tehdä paljon etukäteen.Jos juhlapaikkaan saa ostaa omat alkoholijuomat,Tallinna on edulinen ostopaikka. Moni hakee hääpaikan koristelukukatkin sieltä.Luonnosta saa paljon koristeita, esim.näin syyskesästä vljantähkiä.
tuollainen menu, ihan tavallista hyvää ruokaa. Totta että talkoilla saa paljon aikaseksi eikä aina tarvitse maksaa itseensä kipeeks, tarvitaan hiukkka hyviä idoita ja käteviä käsiä.
yhtä suurta bisnestä, meille luodaan tarpeita ja pyörät pyörii, raha pitää pitää liikkeellä, kaikki siitä lopulta hyötyy