remonttikulut

ilo

Miten selvittää mitä vanhan talon remontointi maksaa? Mietitään siis talon ostamista.

9

4096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raneraksalla

      Osta talo, remontoi, säästä kuitit ja laske paljonko maksoi. Jokainen remontti on omanlaisensa ja etukäteen voi vain arvailla 10-50%:n tarkkuudella..

    • uuden talon

      hinnan parhaimmillaan, joskus jopa enemmän.

    • RMurju

      Kysy kuntokartoitusta, se on myyjänkin etu. Osta kirjallisuutta ja lue hyvin. Esim. Panu Kailan talotohtori ja siihen vastapainoksi Kalevi Järvisen maalauskirjat selvittävät aika paljon ja auttavat alkuun.

      Billnäsin rakennusapteekin luettelossa on hyviä käytännön työohjeita. Vanha talo on sitten ihan eri kone kuin uusi talo, vähän niinkuin höyry- ja bensakone - niidenkään litkuja ei kannata sekoittaa. Eri toimintaperiaatteet, siksi ilmaislehden korjausohjeet suoraan sovellettuna eivät välttämättä tuo muuta kuin hometta, velkaa ja hassunnäköisen talon.

      Isoja remontteja ovat vesikatto, putkiremppa ja julkisivu (maalaus, lautavuoraus) ikkunoineen (korjaa ja maalaa mieluummin, älä uusi muuta kuin oikeasti pehmeät paikat, tulee parempi halvemmalla). Kannattaa kysyä, milloin viimeksi on tehty. Sitten tulee tavalliset keittiö- ja kylppärirempat.

      Jos vanhaa haluat, haluat varmaan säilyttää vanhan talon tunnelmaa. Muuten kannattaa tehdä uusi. Hyvä uutinen on, että tulee halvemmaksi korjata vähemmän, hitaammin ja näyttääkin paremmalta loppujen lopuksi. Jo nyt esim. vanhat kunnostetut ikkunat saattavat jopa nostaa asunnon arvoa ja toimivat usein paremmin kuin ovesta-ovelle myytävät karmeista falskaavat aluikkunat.

      Älä laita vanhaan taloon rakenteisiin muovia muuta kuin ei-orgaanisten matskujen väliin (esim. metalli/kivi)

      Kun olet saanut talon ostettua, asu siinä pari vuotta ja nauti ostoksestasi tekemättä isompia liikkeitä, jollei ole jotain todella kriittistä. Siinä ajassa prioriteetit ehtivät muuttua ja tulee näkemystä.

      Esim. 10000EUR salaojaremontti saattaa lykkääntyä 60EUR ilmankuivaajan oston myötä. Kallis kivijalkatimanttiporaus saattaa korvautua halvemmalla "ohitusleikkauksella" puurakenteiden kautta. Jne. Käytä suunnittelija-asiantuntijoita, mielellään perinteiseen rakentamiseen erikoistuneita.

    • Charles

      Pahimmillaan vanhan remontointi maksaa enemmän kuin uuden teko. Joudut purkamaan vanhan pois ja sen jälkeen rakentamaan uuden tilalle. Purkaminen on usein hitaampaa kuin uuden teko, koska koskaan ei tiedä, mitä alta löytyy.

      Parhaimmillaan remontointi on hauskaa ja menee juuri niin kuin olet suunnitellut.

      • sukua

        Jaahans, brittien kuninkaallinen osaa suomea. Eikös nyt kannataisi vaan ihan suosiolla pysytellä omalla tontilla suunnittelemassa niitä hassuja kyläpahasia.


      • Kannata uutta tehdä
        sukua kirjoitti:

        Jaahans, brittien kuninkaallinen osaa suomea. Eikös nyt kannataisi vaan ihan suosiolla pysytellä omalla tontilla suunnittelemassa niitä hassuja kyläpahasia.

        Se pitää hyväksyä , ja lukea Panu Kailan talotohtori . Ei ne maalit niin kalliita ole ,Teesissä.


      • saippuakauppias
        Kannata uutta tehdä kirjoitti:

        Se pitää hyväksyä , ja lukea Panu Kailan talotohtori . Ei ne maalit niin kalliita ole ,Teesissä.

        Niin, 100-vuotiaan talon "toimitusaika" on sata vuotta, kuten on myös laita 100 vuotta vanhan puun kanssa. Ei uudesta saa tekemällä vanhaa.


    • Ilkka....

      Remontti maksaa kaiken liikenevän ajan ja rahan.

    • Ei omena kauas...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      4824
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      158
      4116
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3426
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3086
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      87
      2814
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2652
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2433
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      37
      2423
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1665
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1650
    Aihe