lapsi9kk + pph

Hei te äidit, jotka olette vieneet lapsen pp:lle heti vanhempainvapaan jälkeen, miten on mennyt???????

Vinkkejä saisinko tulevaan koitokseen?

EI SITTEN MITÄÄN " MITEN VOIT VIEDÄ LAPSESI, KIITOS!"
81255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

älä käytä lyhenteitä jos et tiedä että perhepäivähoitaja lyhennetään pph, ei pp!

Äänestä
  • voi hyvänen aika, yksi kirjoitusvirhe....

    Äänestä

Pph:na sanon: mulle on tullut tuon ikäisinä lapsia hoitoon ja oikein hyvin on mennyt! Pikkuitkut aamuisin siinä vaiheessa kun äiti/isä on lapsen jättänyt, mutta surut on unohtuneet saman tien kun ollaan alettu leikkimään. Näitä aamuitkuja on lapsesta riippuen kestänyt viikosta kolmeen.

Äänestä
  • kiitos vastauksesta! entä miten ruokapuoli, ja jos lapsi on vielä imetyksessä?

    Äänestä

  • esikoisen äiti kirjoitti:

    kiitos vastauksesta! entä miten ruokapuoli, ja jos lapsi on vielä imetyksessä?

    sitä sentään imettämään rupea!

    Äänestä

  • hoitaja kirjoitti:

    sitä sentään imettämään rupea!

    no enhän minä nyt sitä tarkoitit

    Äänestä

Jos olet nukuttanut lastasi kotona niin opeta ainakin ennen hoitoon viemistä nukahtamaan itsekseen. pph:lla on usein hoidossa myös isompia lapsia, jotka eivät nuku niin hoitaja ei voi silitellä toisia uneen...Myös jonkinlaisessa metelissä pitäisi pystyä nukkumaan, tarkoitan siis jos isommat lapset leikkivät viereisessä huoneessa tms... Ruokien suhteen pph:ssa tarjoillaan terveellistä kotiruokaa. Toivottavasti lapsesi on tottunut tavallisiin kotiruokiin, silloin siitäkään ei ongelmaa, mutta jos on purkkiruualla ollut niin totuta ennen hoidon alkua kotiruokaan... Eiköhän se hyvin mene, pienet tottuvat helposti.

Äänestä

...just vasta 9kk kun oli hoitoonlähtö.
On ryhmäpäiväkodissa, pari hoitajaa kerrallaan(välillä "limittäin" kolme) ja max. 8-10lasta(?) kerrallaan.
HYVIN on mennyt!! Paremmin ei olisi voinut alkaa/ jatkua. Ei etes itkeä aamulla pienen tarvinnut, hymyissä suin jäi hoitoon heti alusta. :)
Olin ihan kamalan peloissani, mutta kun pystyimme mieheni kanssa tekemään niin että kumpi menee myöh. töihin vie ja kumpi aiemmin pääsee hakee lapsen. Näin ollen alkuun hoitopäiville mittaa tuli välillä 6-7h päivää, välillä 2-3h/ päivä.
Imetys loppui laspsen ollessa 7kk, mutta nyt kun lapsi on 1v4kk juo edelleen maitopullon hoidossa ennen päiväunia.
Jos olisin vielä imettänyt, olisin tehnyt niin että rintaa aamulla ja iltap.llä hoidon jälkeen ja tietty ilta/yö, miten nyt rinnalla on..?
Valitettavasti imetystä ei niin pitkään kestänyt.. :(
Tsemppiä sulle! Hyvin kaikki menee. Kun eka kuukausi on ohi, huokaset jo helpotuksesta. Kyllä se arki siitä lähtee rullaamaan.. =D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esikoisen äiti kirjoitti:

Hei te äidit, jotka olette vieneet lapsen pp:lle heti vanhempainvapaan jälkeen, miten on mennyt???????

Vinkkejä saisinko tulevaan koitokseen?

EI SITTEN MITÄÄN " MITEN VOIT VIEDÄ LAPSESI, KIITOS!"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu