virus

onko kukaan muu saanut sähköpostin välityksellä W32/Klez.h@MM nimisen viiruksen?
5387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla kaikki alkoi näin... laitoin email-osotteeni eräälle hyvin vilkkaalle sivustolle näkyviin, aikaa tuosta on jotain kolme vuotta. Ensin tuli yksi tuollainen liitetiedosto, jokin lumikki ja seitsemän kääpiötä oli otsikossa, näitä tipahteli yksitellen ehkä viikon välein mutta sitten yhtäkkiä rysähti... en enä muista mikä oli tuon viruksen nimi (sellainen tyhjä viesti, ilman otsikkoa tai lähettäjää, ainoastaan liitetiedosto), 50 virusviestiä päivässä oli aivan normaali määrä. Kipinkapin sitten äkkiä vaihtamaan toinen email mutta vähän olin myöhässä ja tuo entinen email-osoite oli jo ilmeisesti levinnyt moneen paikkaan, viestien määrä putosi kuitenkin 20/päivä ja jatkuu edelleen samanlaisena. Luonnollisestikaan en enää viitsi muuta kuin poistella kaikki liitetiedostoilla varustetut viestit tutkimatta onko niissä viruksia vai ei...

Tarinan opetus - älä koskaan levittele julkisesti aktiivisessa käytössä olevaa email-osoitetta vaan käytä eri tilanteissa eri osoitetta.

Äänestä

O Täysin OMAA Tyhmyyttä jos koneelleen saa Viruksia.
Kunnollinen Virus-ja Palomuuriohjelmisto TÄYTYY olla koneessa niin vältyy Viruksilta ja niiden aiheuttamilta ongelmilta.

Olet näköjään sellainen tyyppi jonka pitää aivan kaikki asiat Opetella oikein kantpään kautta, ennen kuin tajuat Kunnollisen virusohjelman Tärkeyden joten älä viitsi edes valittaa kun saat Viruksia koneellesi ja levittelet sitten niitä myös ystävillesi, no eipä varmaan kauan mene kun joku virus tuhoaa koko koneesi niin jospa viimeistään sitten Uuteen koneeseesi Viimeinkin hankit myös Kunnollisen Virusohjelmiston. -:))

Äänestä
  • Joku, jolla on sinun sähköpostiosoitteesi koneella on saanut viruksen, lisäksi tuon viestin lähettäjä on todennäköisesti eri kuin lähettäjänä näkyy. Kun liitetiedostoa ei avaa niin ei se virus mihinkään leviä. Mikäli olet avannut tuon liitetiedoston ja niin sitten vain etsiskelemään jotain antivirusohjelmaa kiintolevyn puhdistamiseksi.

    Äänestä

  • Ensiksikin sinulle joka käytit sitä viiruksen nimee. Sinä taasen olet näköjään sellanen tyyppi joka luulee olevansa viisas tyhmien joukossa ja saa nostetta omalle Über-egolleen, kun voi leikkiä viisasta. No kuitenkin lueskelin niitä viirus ilmoituksia, joita se laittoi sinne ja niitä oli ihan vitusti. Jaksoin kuitenkin loppujen lopuksia lukea ne kaikki ja siellä oli yksi maili, jossa sanottiin että sähköpostipalvelin on automaattisesti poistanut mailin ja sen sisältämän liitetiedoston. Noh, vielä tulee yksi maili joltain aivan tuntemattomalta henkilöltä, jossa lukee jotain tyyliin "onko viirus jo poistettu?". Se maili ei sisältänyt muistaakseni liitetiedostoja.

    Sitäpaitsi vielä sinulle oi kaikkitietävälle suurelle gurulle, että käytin koulun konetta ja siinä luulis olevan palomuurit kunnossa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


yeab kirjoitti:

onko kukaan muu saanut sähköpostin välityksellä W32/Klez.h@MM nimisen viiruksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu