Rakentaako

Siis rakentaako 6-8 neliön leikkimökin alle 100000€? Hintaan ei kuulu perustukset eikä pihatyöt, tontti on jo. Tarkoituksena olisi ihan basic- varustus..
3594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei taida ihan riittää jos kyseinen kohde sijaitsee pääkaupunkiseudulla.

Pieni mahdollisuus on jos teet paljon itse , älä yliarvioi omantyön osuutta.Normaalisti se pyörii siinä 0,1 % .Jos on joku Mac Gyveri niin saattaa nousta jopa 3.2%:iin kokonaisbudjetista.

Onko maaperätutkimus tehty??

Äänestä

6 miinus 8 antaa niin pienen mökin ettei sitä voi edes rakentaa.

Äänestä

kaksi kertaa ennenkuin ryhtyy noin isoon projektiin. Tuleeko mökki pääkaupunkiseudulle? Pitääkö paaluttaa?Rakennusluvat ja liittymät ovat yllättävän kalliita. Tuleeko nukkekotiin kaasuhella ja vesikiertoinen lattialämmitys? Vastaava mestari kannattaa valita huolella. Jos teet pitkästä, käytät sukulaisia apuna ja varastat tarvikkeet saatat päästä alle mainitsemasi summan.Itse tekisin kivestä tai teräsbetonista, nykylasten leikit ovat aika rajuja.Pihatyöt tekevät hintaa lisää toisen mokoman.Perheelämä kärsii yleensä rakennusaikana ja päädyt riitaisaan eroon ja lapsesi luultavasti pääsee ripille ennenkuin hökötys on valmis. Mieti kahdesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rakentaja Raisiosta kirjoitti:

Siis rakentaako 6-8 neliön leikkimökin alle 100000€? Hintaan ei kuulu perustukset eikä pihatyöt, tontti on jo. Tarkoituksena olisi ihan basic- varustus..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu