Myös tuulilasi

vm.2003

Huomasimme juuri takuun umpeuduttua ,että vm.2003 zafiran tuulilasin alareuna tiiviste on lähes irti.
Uudemmissa malleissahan sitä ei siinä muodossa ole enää.
Käännyin myyntifirman puoleen,mutta takuun jälkeen olis siis vain raha puhunut korjauksessa.Mielestäni kuitenkaan silloin n.48000km ajetulla autolla ei pitäisi olla moisia ongelmia.

Kysynkin: onko jollain muullakin ilmennyt moista ongelmaa ?, mitä sille on voinut tehdä ?, mistä moinen yleensäkkin johtuu?.

Muuten olen ollut tyytyväinen "kulkuneuvooni"

5

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuluttajansuoja

      Takuu on 2v ja vapaaehtoinen palvelu. Kuluttajansuoja on lain mukainen pakko. Siinä on sovittu, että autovalmistajat antavat vähintään 2 vuoden takuun vapaaehtoisesti. Se ei silti sulje kuluttajansuojaa pois. Kyseisen osan on kestettävä "kohtuullinen" aika. Ole yhteydessä kuluttajaneuvojaan. Hän kertoo, saako tuuliasi 2 vuotiaassa autossa vuotaa. Melko varmasti saat korjaussuosituksen ilmaiseksi tai puoleen hintaan valittamalla. Myyjä on vastuussa tuotteesta lain mukaan ensisijaisesti, vaikka tehdas ei ota vastuuta.

      • ecot

        jos tuulilasi on joskus vaihdettu ,niin asennuksessa pitää laittaa tiiviste ensin karmiin ja sitten vasta lasi päälle. yleensä asentaja ei vaivaudu kattoo tota ja se jää irti. itte laitoin jälkeenpäin sikafleksii päälle ja hyvin on pitäny, jäljethän siitä kyl jää.


    • vm.2003

      Joo vastauksia olen saanut....

      Kuluttajansuojassa opastuksena:
      Pitäisi hankkia lausunto joltain lasifirmalta yms ja sitten jääkin näyttö kysymykseksi etten ole sitä jollain rikkonut,hakannut, kammennut tms tapaa käyttäin itse aiheuttanut vahinkoa.
      Maksanee äkkiä saman kuin korjaus liikkeessä ?
      Tai sitten yrittää sopia puolittaa kustannukset maahantuojan/ myyntifirman kanssa.

      Myyjäfirman vastaus:Takuu umpeutunut, mutta voi koittaa korvausta maahantuojalta.

      Maahantuojan vastaus:Tiiviste irronnut mekaanisen- tai kemiallisen rasitteen vuoksi esimerkiksi.Sekä "tämän ikäisessä autossa rupeaa olemaan pikkuvikoja".Tämä siis näkemättä tuotetta ja vastaustahan en saanut itselleni kirjallisena.

      Tämä tapahtuma sattui tässä keväällä jotenka kesä on painettu tiiviste irrallaan varoen mekaanista rasitetta tuulilasille ja laimentain lasinpesunesteen tasoa.

      Jostain syystä olen kuitenkin edelleen tyytyväinen "kulkuneuvooni" ja taidan sitten kokeilla sitä sikaa tiivisteeseen tai vaihaissa autoa kertoa, että siinä kuuluu olla moisia "pikkuvikoja".
      Alkuperäis viestiini viitaten ei selvinnyt onko em.vika miten yleinen mallilla ?
      Kiitos vastanneille.

      • itsestään lähtevän

        Onko siis syyllinen joku tuulilasin vaihtanut firma. Ellei, niin sithän on tiivisteessa valmistevika ja tuote viallinen. On helppo todistaa, ettei lasia ole vaihdettu tarvikeliikkeessä, jos lasissa on GM logo. Miten muuten mekaanista rasitusta vois tulla tiivisteisiin kuin vaihtamalla lasi? Muualla vaihdetuissa lukee valmistajan nimi Pilkington tms. eikä GM, kuten Opelin kautta tulleissa laseissa....


      • qos

        Sekä "tämän ikäisessä autossa rupeaa olemaan pikkuvikoja".

        Siksihän niissä ei ole pidempää takuuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2572
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      316
      2241
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      26
      1970
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1606
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1106
    Aihe