Metsäkonetöihin mahtuu vieläkin lisää maataloudesta vapautuvaa työvoimaa, eli "resurssia". Juuri nyt urakointiketjuissa on tilaa. Kun olet sairaan innokas konetöihin, et vaadi mitään, ammattiliitto on sinulle kauhistus ja tietenkin nuori ikä on sinulle eduksi, niin kyllä töitä riittää tekevälle Suomen metsissä.
Potentiaalinen urakoitsijaehdokas olet, jos sinulla on takanasi varallisuutta, joko itselläsi tai suvullasi. Ehdottomia edellytyksiä ovat tietenkin myös laskutaidottomuus, liiketoiminnassa kokemattomuus, kilpailuvietti ja tyhmyys. Myös tyhmä työkykyinen suku katsotaan eduksesi. Kansakoulun oppimäärä ilman yhteiskuntaopin villitsevää valistusta katsotaan eduksesi ja nimenkirjoitustaito on välttämätön.
Metsätöihin tarvitaan vielä kosolti raivaussahamiehiä ja jokunen moottorisahamies syrjäyttämään nykyisin ammatissa toimivat huippuammattilaiset. Työhön tulevan ammattitaidolla ei ole väliä ja työtä tarjotaan tietenkin vain ennakkoperintärekisteriotteella metsäteollisuuden tulevaisuuden halvan raaka-aineen turvaamiseksi. Välttämätöntä on tietenkin, että työnsuorittajalla on joku huoltaja, joka elättää hänet, sillä metsätalouden yleisestä rahanpuutteesta johtuen tarjotaan työstä vain nimellistä korvausta, jotta hän voi ylläpitää käsityövälineitään.
Tämä tarjous koskee erityisesti maataloudesta vapautuvaa työvoimaa, sillä muilta yhteiskunnan osa-alueilta ei löydy enää kaikkia näitä edellämainittuja yleviä kriteerejä täyttävää työvoimaa.
Tämä tarjous tulee omalta osaltaan auttamaan siinä globaalissa toiminnassa, jonka voi ymmärtää maatalousväestöä koskevaksi "lopulliseksi ratkaisuksi".
Tahdotko sinäkin olla osana tätä "lopullista ratkaisua" ja siinä ohessa saavuttaa vapauden tunteen ? Jos vastaat kyllä, niin pääset hyvin nopeasti omalta mitättömältä osaltasi globalisaation historiaan.
Metsätyötä tarjolla
3
649
Vastaukset
- metsäveli
Niin ja siinä paperissa johon sinun pitäisi nimesi lykätä, lukee suurilla ystävällisillä kirjaimilla "Arbeit Macht Frei"...
Vaan jos jatkaisi itse asiasta. Saattaa käydä vielä niin että energia-pulan edetessä moni "city einari" löytää itsensä työvelvollisten joukosta jossain "nollarajan"takaisessa rankasavotassa.Tulevaan elämänpiiriin voi tutustua ennakkoon kuuntelemalla Tuomari Nurmion "aavaa preeriaa".
Siinähän "vilu työntää viltin alle laihaa polveaan, työmiehet makaa hiljaa kuuden hengen kopeissaan" tätä terasseilta ratsattua, Heinäluoman hylkäämää porukkaa ainoastaan
"taivaalta laaksoon lapsiaan katsoo kylmä tyly kuu" Niimpä "veli joko uuvuit, joko heitit toivosi,-väsynyttä kättä leikkaa julma sirkkeli"
Niskurointia ei sallita, ja vain unessa:
"silloin villi huuto kaikuu, kirveet verta janoaa , vain öisin intiaanit ratsastaa aavaa preeriaa"
Moni saattaa nyt vetää herneen nenäänsä, mutta "Peak oil ja Suomi" tutkimus on tekemättä, enemmistö suomalaisista ei suostu moista ikävää asiaa ajattelemaankaan, saati sitten että lehdistö alkaisi asiaa käsitellä.Eipä se edes uskaltaisi, onhan lehdistön työnantaja ihan oikeasti mainostaja,ja nimenomaan autojen mainostaja.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Öljyhuippu - Pertti S.
Ei porukkaa hanke kiinnosta. Työtä ois, mutta laiskana makaavat.
- Stihlillä
Sääli tulee noita jotka on tyhjillä lupauksilla metsään lähteneet. Ei kellekään niistä kunniankukko lopulta laula.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k363795Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet511724- 731379
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen751211Hitaille omat kassat
Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille1751096Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!
Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei6911051- 84955
Olisit ollut niin
Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua41846Mitä yhteistä sinulla
on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?49791- 39770