2005 vm:n Mondeon ilmastointilaite kolahtaa auton kylmäkäynnistyksen yhteydessä noin 30-60 sekunnin kuluttua käynnistyksestä (ilmastointilaite pääällä). Jos ilmastointilaite ei ole päällä, niin ääntä ei kuulu. Onko muilla ollut samaa ongelmaa ja mikä oli korjaus? Huolto ei osaa tehdä mitään.
Ilmastointilaite kolahtaa
Rexa
3804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen itsekin ihmetellyt mikä kolahtaa hetki käynnistämisen jälkeen. Näyttää olevan sama juttu, kun ei mitään kuulunut kun kytkin ilmastoinnin pois käynnistyksen ajaksi. Huollossa jotain sanottiin, että käynnistyisikö ilmastoinnin moottori??Tiedä sitten?
Kuulemma ilmastointilaitteen komura lähtee päälle ja joku säätöläppä muuttaa asentoaan. On kuulemma ominaisuus ;) En vaan moista ääntä ole muista autoista (mukaanlukien Ford) ole kuullut. Kyselin, korvaako takuu, jos jotai menee tusta syystä rikki takuuajan jälkeen. Kuulemma käsitellään tapauskohtaisesti maahantuojalla.
Omassa Mondeo Wagonissa vm. 2005 kuuluu myös kolahduksentapainen auton käynnistyksen jälkeen vähän ajan kuluttua jos on kytkenyt ilmastoinnin päälle. Koska kolahdusta ei kuulu muulloin niin olen päätellyt äänen liittyvän ilmastoinnin kompuraan. Vielä en ole ollut huolestunut asiasta.