Eli olen aikeissa hankkia ensimmäisen paineilmakompressorin. Kokemusta näistä laitteista ei siis entuudestaan ole. Kertokaahan vinkkejä mikä kannattaisi hankkia kun laite tulee harrastekäyttöön eikä sen tarvitse olla ihan vimpan päälle mutta kuitenkin ihan asiallinen laite. Hintahaitari on vielä vähän avoin mutta varmaan max 300e. Kitoos.
mikä kompura?
13
20012
Vastaukset
- jaakko
älä osta 100 ekun tavaratalokompuroita. osta ainaskin 50 litran säiliöllä ja ilmatuotto yli 300 litraa. älä osta gern, einhel ym muita halpiskompuroita....
- on pelittäny hyvin
Itse hankin Kraftin kompuran, hinta 219e Robin Hoodista. 50 litran säiliö, 3 hp, ilmantuotto 356 l/min, max 8 bar. On pelannu hyvin mitä oon tähän asti sitä käyttäny eikä hintakaan ollu järin paha. Laitteella kahden vuoden takuu.
- apo
agrimarketin lehdessä oli tarjouksessa kompura;
JERE 2000
-teho 1,5kw
-säiliö 24l
-paine max 8bar
-tuotto 150l/6bar
-öljyvoideltu
hinta 99e
tekeekö tällä mitään? tarkoitus oli hommata sellainen kompura jolla onnistuu maalaaminenkin... - kokemusta on...
apo kirjoitti:
agrimarketin lehdessä oli tarjouksessa kompura;
JERE 2000
-teho 1,5kw
-säiliö 24l
-paine max 8bar
-tuotto 150l/6bar
-öljyvoideltu
hinta 99e
tekeekö tällä mitään? tarkoitus oli hommata sellainen kompura jolla onnistuu maalaaminenkin...jos haluat maalata, niin hanki isompi kompura. mielummin 50 litran säiliö ja tuotto siinä 350 litraa. itselläni on 50 litran strongline kompura ja toiminut on. pienissä 100 euron kompuroissa ilmantuotto maalaamiseen on liian pieni. kyllä niillä toki pystyy maalaan, mutta ajottain joutuu odottamaan, että säiliö täyttyy ilmalla. kannattaa ostaa heti isompi, niin ei tule äitiä ikävä, kun sitten ostelee muita ilmalaitteita..
- apo
joo kävin tänään katsomassa tuota robin hoodin kraftia. Näyttäisi ihan asialliselta vehkeeltä. Tuleeko siinä muuten mitää muuta mukana kun itse kompura, eli paineletkua jne?
- teet!!
Ostanut paljon tavaraa starkilta sinne vaan ja olet uuden hyvän kompuran omistaja!!
- kompura..
stark ei myy hyvää ja edulista kopuraa. ja 100 euron market kompuraa ei kannata ostaa...!
- apo
kompura.. kirjoitti:
stark ei myy hyvää ja edulista kopuraa. ja 100 euron market kompuraa ei kannata ostaa...!
kävin paikallisessa k-raudassa ja sain tällaisen tarjouksen;
ABAC Forza
teho 1,5kw
säiliö 24l
tuotto 160 l/min/6bar
hinta 230e
mitä mieltä olette tästä? - kompuran käyttäjä
apo kirjoitti:
kävin paikallisessa k-raudassa ja sain tällaisen tarjouksen;
ABAC Forza
teho 1,5kw
säiliö 24l
tuotto 160 l/min/6bar
hinta 230e
mitä mieltä olette tästä?ilman tuotto liian pieni. kyseisellä vehkeellä voi käyttää viimeiselynaulainta ja täyttää renkaat, mutta muihin hommiin liian tehoton. osta 50 litran säiliö ja ilmatuotto vähintään 350 litraa...usko jo...!
- apo
kompuran käyttäjä kirjoitti:
ilman tuotto liian pieni. kyseisellä vehkeellä voi käyttää viimeiselynaulainta ja täyttää renkaat, mutta muihin hommiin liian tehoton. osta 50 litran säiliö ja ilmatuotto vähintään 350 litraa...usko jo...!
Laittakaa linkkejä asiallisista kompuroista mitkä ovat alle 300e ja litratehot sun muut kohillaan. Kitoos.
- tehoton
apo kirjoitti:
kävin paikallisessa k-raudassa ja sain tällaisen tarjouksen;
ABAC Forza
teho 1,5kw
säiliö 24l
tuotto 160 l/min/6bar
hinta 230e
mitä mieltä olette tästä?Riittää se pienempiin hommiin, mutta hinnassa on ainakin puolet liikaa. Vastaavia saa halpakaupoista alle 100€.
- Numppa
Mec-air kompressorit todella hyviä.
Malli TI 262 tms. ovh 300eur alv.22%
Myyjinä toimii Starkit , Ramirent, Rak.Konevuokraamot.
www.mechelin-company.fi
tt: Vuokraamotyöntekijä - raju raksaaja
Tai katsoppa täältä http://www.avs-yhtiot.fi/vs/?cmd=luettelo&dir=1._kompressorit/1.1_mantakompressorit&otsikko=1.1%20M%C4NT%C4KOMPRESSORIT ja valitset rakennus kompurat siitä löytyy jo parempi kuin tuo mechelinin kone ja pikkuisen halvempi. Kirvesmiehellä ollu pienempi kone yli 10 vuotta ja aika huolettomalla huollolla. Yhä tyrkkää painetta runkonaulaintakin varten. Siis kestävä laite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann3892648Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1052106Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys162010- 1061615
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321501Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861200Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491121Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1841099Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601033TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201030