onko marsuille pakko hankkia korvan puhdistus aine [kertokaa omista marsuistanne jos ette käytä tai käytätte tai miten usein]talkki ja silmävesi ? entä rasvaatteko marsujenne jalkoa? millä rasvalla? pitääkö sen olla hajusteetonta?entä mitä marsu rotua suosittelette? entä mistä saitte marsuillenne ruokakupin? ja mistä saa vitamiineja joita laitetaan siihen juomaan?
hei
0_o
4182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En käytä korvien puhdistuainetta, enkä silmävettä. En rasvaa marsujen jalkoja. Kaikki rodut varmasti kivoja, ittelläni on kaks Rex marsua. Ruokakuppeja myydään eläinkaupoissa, saatiin marsujen oston yhteydessä. C-vitamiinia saa eläinkaupasta, mutta itse annan marsuilleni apteekissa myytävää, marsuille tarkoitettua vitamiiniraettako se nyt oli. eläinlääkäri suositteli sitä, koska siitä näkee päivämäärän milloin se menee vanhaksi. ja se lisätään ruokaan. :)
marsulle ei tarvitse mitään korvanpuhdistusaineita hankkia. jos korvassa kuitenkin on vahaa, voit pyöräyttää rypsiöljyssä kostutetun vanutupon (purista liiat öljyt pois vanusta) kerran korvassa. noh, teen näin aina kun korvassa on vahaa.
talkkia ei tarvita, paitsi joskus laitan itse rasvarauhasen päälle, kun on pesty se (imee loput rasvat pois). ja sit pyyhin ne talkit veks.
silmävettä ei tarvitse olla.
marsun jalkoja voi rasvata silloin tällöin vaikkapa Helosanilla. apteekista saa hyviä perusvoiteita, joissa ei ole marsulle haitallisia juttuja, kuten väriaineita ja hajusteita. ne voivat vaikka marsun nuollessa jalkojaan (mitä marsut ei kylläkään välttämättä usein tee) olla haitaksi sille. nuo ylimääräiset aineet siis.
en nyt suosittele mitään marsurotua, kaikki rodut on ihan yhtä kivoja :D . itse ainakin tykkään ihan näistä "tavallisista" sileäkarvaisista marsuista.
marsulleni olen ostanut edellisten ruokakuppien hajotessa/kyllästyessäni niihin uuden eläinkaupasta(jossa on melko kallista)... myös muu tukeva kippo käy ruokakupiksi, kunhan marsu ei saa itse kaadettua sitä. joku vanha lautanenkin käy marsulle kupiksi hyvin.
marsulle saa esim. askorbiinihappoa laitettua veden sekaan, tai "ihmisille tarkoitettuja" c-vitamiiniporetabletteja ihan ruokakaupasta. näitä laitetaan siis veitsenkärjellinen marsun juomaveteen. eläinkaupastakin saa jotain c-vitamiinia. ja c-vitamiinirakeet marsuille on aika hyviä! niitä on helppo annostella vaik kurkunviipaleen päälle tarvittava määrä.
hei, jos sulla on jotain kysyttävää vielä marsuista, tai ihan kellä muulla vaan, niin mulle saa mailata osotteeseen : MARSUNIJAMINÄ[email protected] ! vastaan mielellään marsuaiheisiin kysymyksiin, ja voin neuvoa sun muuta :) . marsusi ja sinun kuulumisiakin olisi kiva kuulla :)
anteeksi, tuli väärä osoite. oikea on [email protected]
ja toistan tässä vielä, kaikki marsukysymykset tervetulleita :) vastaan yleensä heti samana päivänä, tai ainakin kahden päivän sisällä.
Itse en antaisi ihmisten C-vitamiiniporetabletteja, sillä ne sisältävät kaikenlaisia lisä- ja väriaineita. Nämä aineet voivat olla haitallisia marsuille.