Liikkuminen Kuala Lumpurissa

Matkalle74

Mikä on helpoin ja edullisin tapa päästä hyvin ristiin ja rastiin Kuala Lumpurin kaupunkia. Onko taksit halpoja, kaupungista ei taida metroa löytyä...
Kaikki tieto on tervetullutta...

7

2070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miika78

      Taksit hyviä ja halpoja. Sovi hinta etukäteen koska ovat mestareita vedättämään asiakasta!

      • Matkalle74

        Mikä on paras keino tulla kentältä kaupunkiin?
        KLIA Express juna? Onko Monorail kallis?


      • miika78
        Matkalle74 kirjoitti:

        Mikä on paras keino tulla kentältä kaupunkiin?
        KLIA Express juna? Onko Monorail kallis?

        Olimme keltanokkia sillon ja menimme taksilla.Sillon kilpailutimme hinnan eri tarjoajien kesken ja ei se hinta ollut paha.Hintaa tosin jakoi 4 henkilöä... Muistaakseni taksi ei ollut se paras vaihtoehto päästä kaupunkiin.En muista, mikä oli sen junan nimi, mikä meni keskustan läpi, mutta sillä kuulemma pääsi käteväsi kentältä keskustaan. Yhteenvetoni tähän on siis, että suosittelen junaa.On nopea, mukava ja edullisempi.


      • pallo
        Matkalle74 kirjoitti:

        Mikä on paras keino tulla kentältä kaupunkiin?
        KLIA Express juna? Onko Monorail kallis?

        klia express on kätevä, nopea ja maksaa n.35rm/nenä eli alle 9euroa. lähtöjä useita/tunti ja kulkee siis kl aiport-kl central väliä. sieltä ehkä kätevintä ottaa taksi lopulliseen kohteeseen jos kaupunki ei tuttu ja esim. paljon matkatavaroita. toki kl centralista kulkee myös raiteilla kulkevia liikennevälineitä eri puolille kaupunkia.


    • pallo

      liikkuminen kl:ssa takseilla edullista varsinkin jos suostuvat laittamaan mittarin päälle. jos eivät voi hinnasta neuvotella ja pitääkin ennenkuin otat kyydin. yrittävät kyllä kiskoa "ylihintaa", mutta ole tiukkana. sitten jos ei onnistu ota seuraava. kl:ssa on metro ja ns. kaupunkijuna joka kulkee tieverkon yläpuolella. molemmat ovat edullisia ja helppoja käyttää. bussejakin runsaasti, mutta pysäkkejä voi olla hankala paikallistaa. eli yhteenvetona suhteellisen helppo ja edullinen suurkaupunki liikkua.

      • Matkaaja_

        Jos teitä on 2 tai enemmän matkustajia, kannattaa ehdottomasti ottaa taksi KLIA:sta keskustaan. Juna on helppo ja nopea, mutta taksi maksaa halvimmillaan 60 RM, kun juna maksaa 35 RM/henkilö one-way ja sillä pääsee vaan sinne KL Central asemalle. Eli kahden hengen matka KLIA - KL hotelli maksaa juna taksi n. 80-90 RM tai juna monorail n. 75 RM.

        Mitä takseihin KLssa tulee niin mittari vaan aina päälle. Ei siinä tarvi hintaa alkaa neuvottelemaan. Jos ei kuski suostu laittamaan mittaria päälle niin ulos ja seuraavaan autoon. Mulla on ainakin ollu tapana maksaa maailmalla aina extraa kuskille jos kaikki menee kyydin aikana asiallisesti.

        http://www.klia.com.my/index.php?ch=62&pg=138&ac=2683
        http://www.monorail.com.my/index.htm


    • mano-65

      On kävellä koska kaupunki ei ole mikään kovin iso!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5800
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4757
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      17
      4283
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      67
      3732
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      52
      3701
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3441
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      94
      3406
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      69
      3243
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2941
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2591
    Aihe