Kuka laittoi maailmankaikkeuden tankkiin bensaa?

soilike

Oli otsakkeena, kun haastateltin viisasta miestä lehteni lauantain liitteessä.

Oli siellä muitakin nappiin menneitä tokaisuja, kuten
Amerikan presidenttien kohdalla aina luulee, että pohja on saavutettu. Mutta sitten tulee joku karseempi

Hyvin mielenkiintoinen ja viisas mies

http://fi.wikipedia.org/wiki/Esko_Valtaoja

4

390

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noita Valtaojan lausuntoja lukee mielikseen. On ajatukset kuin muinoin radiossa ollut "Jaskan isä sanoo"(???) ohjelmasarja, jossa laitettiin osa itsestäänselvyyksiä päälaelleen tyyppiin:

      -Työnantaja onkin työnottaja ja työntekijä se joka työnsä antaa....

      Valtaojalla on riittävän laaja katsanto asioihin, koska hän ei tarkastele asioita 1 m säteellä omasta navastaan kuten minullakin liian usein on tapana tehdä. Hän laittaa jopa _kaikki_ maailman uskonnot omaan tärkeyteensä.

    • oli tarkoitus viedä perheeni oikeisiin vanhan ajan seuroihin.Sellaisiin joissa naiset istuvat huivit päässä ja teksti luetaan mitä puhujalla on sanottavaa ei paperista.

      Minua kiehtoo nämä pohjoisen uskonnot ja ne ihmiset joita siellä on.Se on meille niinkuin sisään rakannettu että pitää kuulla Jumalan sanaa tässä synninteon välissä.Siinä minun vastaus maalman kaikkeuteen.

      Poikani tulee lasten kanssa ja vien heidätkin sinne jossa syömme samalla koska ei ehdi kotona laittamaan ruokaa muuten jää seurat väliin.

      Vaimot tekevät kotiruuan ja tytöt.Tulee mieleen vanhanajan elokuvat kun heitä katsoo ja että on oikeita arvoja esillä pitäviä ihmisiä.Minä vain ihailen itse olen mitä olen.

    • sateenkaari

      ...että minä tykkään tuosta Valtaojasta. Olen lukenut hänen kirjansa: Kotona maailmankaikkeudessa ja nauttinut kovasti....

    • Tankavaari

      Pahinta on (sellaistakin väitetään) ettei kaiken takana ole ketään. On vain sattuma, joka aikojen alussa on sysännyt maailmankaikkeuden liikkeelle. (en tietenkään tarkoita palstamme mainiota sattuma nikkiä).

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      57
      586
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe