Paljon Chihut yleensä maksaa? Olen kuullut että ne maksavat 700-900, 900-1200 tai 1200-3000e! Onko totta että niin pieni koira voi maksaa noin paljon? Bordercolliet maksaa 700-900e ja siskoni koira makso 700e! (Se on Tiibetinspanieli.)
Olen hankkimassa pitkäkarvaista uros Chihua ja haluan tietää että onko totta että urokset ovat kalliimpia kun nartut? Vai onko se toisin päin?
Ehdottakaa myös hyviä nimiä!
Olen hankkimassa pitkäkarvaista uros Chihua ja haluan tietää että onko totta että urokset ovat kalliimpia kun nartut? Vai onko se toisin päin?
Ehdottakaa myös hyviä nimiä!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Chihut maksavat 1200-1500 euroa. Narttukoira on yleensä kalliimpi. Rekisteröidyllä koiralla on jo myyntivaiheessa valmiina nimi, ja jos nimi on pitkä/vaikea, niin voit itse keksiä koiralle kutsumanimen, jonka saat muodostettua koiran rekisteröidystä nimestä. Chihujen kasvattajia löytyy mm. www.chihuahuamaailma.com -sivustolta. Tällä hetkellä urospentuja on ainakin Suvikastaan kennelissä Halikossa Salon lähellä. www.suvikasteenkennel.net. Virtasen Kaija on luotettava kasvattaja, joten voin suositella häntä.
Miks niin PIENEN koiran pitää maksaa niin paljo??? Niinku oon jo sanonnu Bortsut maksaa 700-900e ja meidän tipsu makso 700e!!
En todellakaa sitte ota Chihuu jos ne maksaa niin paljo!
koko hintaan vaikuta! Miksi pienen pitäisi olla halpa? Chihut ovat kalliita,koska rotu on suosittu ja pentueet pieniä (1-3pentua)
Kysellä sijoitettavista chihunartuista tai pikkuvikaisista chihuista, jotka ovat kyllä terveitä ja rekisteröityjä, mutta joilla on pikkuvikoja etteivät kelpaa esim näyttelyyn.