Meillä vauva osaa viestintätaidot kyllä, vaikka puhetta ei vielä tule. 5 kk:n iässä alkoi ottaan poskista tai korvista kiinni ja imi äidin alahuuleen sellaiset intohimoiset elokuvasuudelmat, että oksat pois. Ai, että äitikö niin rakas pojalle? Ei suinkaan, sanoma on että ruokaa tänne ja vähän äkkiä tai tulee kauhea parku!
Nyt muutaman kuukauden vanhempana sama malli jatkuu, mutta on monipuolistunut. Kaulasta kiinni ja tiukka halaus, väsynyt on ja sänkyyn kiitos.
Että miehiset tavat pienestä pitäen....
Ruoka-aika
2
949
Vastaukset
- äippä..........
meillä puhutaan, mutta meillä ei sanota "anna anna anna" vaan osoitetaan hanakasti sitä mitä tahdotaan ja ähistään kovasti ja sievästi mutta napakasti tuumataan että "tiitti, vih väh" (kiitti, ole hyvä) ja se toistuu tasan niin kauan että saadaan se mitä niin kovasti osoitetaan. jos annat jonkun väärän jutun niin sille viitataan kinttaalla ja jatketaan osoittamista. kun oikea sattuu kohdalle niin avataan käsi ja hymyillään ja huudetaan "tiiiiitoooooots!"
- jatka samaan malliin!
meillä mä olin kova puhumaan lapselle ja hänkin "puhui" tosi pienenä. Luimme myös paljon,ja ulkona liikkuessa tutkittiin kaikkea mahdollista. "toi on" kuului koko ajan, ja sitten piti kertoa mikä toi on...nykyisin on tosi taitava kirjoittaja, osaa käyttää kieltä, oppii nopeasti vieraita kieliä,"on sana hallussa"
Puhuminen kannattaa aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077793
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1146098- 835207
- 1414563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113240- 623034
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102464- 612447
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562076