Itelläni ihan eri alan koulutus alla, mutta vartijointi hommat kiinnostanut jo pitkään. Kun on motivaatiota niin pyrkii järjestämään itselleen hyvän kohteen. En tajua täällä tätä kommentointia kaikesta mahdollisesta. Ettikää mieluinen kohde ja hoitakaa hommanne jos ei kiinnosta vaihtakaa alaa, niin se roskasakki alalta lypsetään pois. Pitää tehdä työtä missä viihtyy eikä juosta palkan perässä. Työtä tekemällä ei rikastu =)
Tyytyväinen
alaan
4765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos hoitaa hommat hyvin, niin kyllä sitä palkkaa saa korotettua.
pieni ongelmakohta monelle on varmaankin se, että yleensä aloittelija ei pääse mihinkään erityisen hyviin kohteisiin/hommiin missään firmassa. Meni mitä hommaa tekemään tahansa, niin liksa on pienin maksettava ja homma ei-niin-mukava.
Kerran kun jätät jonkun firman, niin vaikea on päästä takaisin ja sitten taas jos samanlaista tarjotaan joka firmassa niin hankalaa se on hyvää kohdetta löytää.
Tosin koulutuksia alla, ikää hieman jo enemmän (alle 30 kuitenkin), työkokemuksia muilta aloilta plus jv-hommia tehnyt pidempään, on ollut sellainen yhdistelmä itselle että kyllä valita on saanut hieman enemmän. Yleensä alalle tulevilla etenkin alle parikympisillä ei ns. valinnanvaraa välttämättä paljoa ole, jos ihan täysipäiväiseksi aikoo alalle.
Eli kyllä se firmassa kuin firmassa on alussa vähän mitä saa jos ei tuuri käy. Palkka työnkuva yhdessä se sitten lopetuskynnyksen heti kättelyssä monella ylittääkin. 7,80 palkka yhdistettynä paikkaan, jossa ei paljon vartijantyötä tehdä vaan kaikkea muuta, ei varmaan monen suurin unelma ole.
Millä fimalla maksetaan nuin vähän? TESSIN mukaan palkka on 8,54e ja koeajalla (4 kuukautta )95% tuosta. Vai maksetaanko jossain 1 tasoa. meidän firmalla sitä maksetaa 2 ihmiselle ja kyseessä kuitenkin aika iso firma.
on ainakin uusien vartijoiden vaikea saada. Alkuun nakitetaan ne työt joita kukaan muu mielellään ei tee. Jos et ehdi kyllästyä olemaan heittopussina paikasta paikkaan saattaa jossain vaiheessa irrota rako "suosikkipaikkaan", jos vaan niin sattuu käymään. Itse melkein heti pääsin tekemään firmassa sitä mistä pidin. Välillä kylläkin napsahtaa joku ei niin mukava paikka, mutta vaihtelu virkistää. Ei ole ainakaan tarvinnut kangistua yhteen paikkaan (esim. vuosi tolkulla jossain myymälässä..) Vaan kun osaa monta paikkaa hyvin niin motivaatio pysyy kasassa.. Ainakin omalla kohdalla tämä toimii hyvin.