Pystyykö Divx/avi-tiedostoja muokkaamaan sellaiseen muotoon, että niitä pystyisi katsomaan tavallisella DVD-soittimella? DVD toistaa kai mpeg-2 kamaa.
avit dvd:llä
vid
2116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainakin Neroon saa kätevän lisämoduulin, joka osaa muuttaa AVIt mpeg2-muotoon.
Lisäksi homman voi tehdä ilmaisohjelmilla, mutta menee hieman monimutkaisemmaksi, toki pystyy itse enemmän vaikuttamaan tiedostokokoon ja laatuun. Asiasta löytyy ameriikankielellä oikein ohjeetkin osoitteessa http://www.doom9.org.
Ilmeisesti kyseessä siis netistä ladattujen DivX-leffojen muuntaminen? Nimittäin jos rippaa DVD:ltä suoraan "varmuuskopion", niin silloin ei turhaan kannata ensin kääntää DivX:ksi, koska lopullisen SVCD-mpeg2:n laatu vaan suotta kärsii turhasta muunnoksesta.
Nero(ainakin uusimmat versiot) konvertoi avit automaattisesti .mpeg tai .mpeg2 muotoon, riipuen siitä valitsetko VCD:n vai SVCD:n. Prosessi saattaa kestää useitakin tunteja ja se kuormittaa konetta huomattavasti, joten varaa aikaa VCD:n tekoon.Divx-tiedostoja ei Nero pysty koodaamaan,vaan siihen tarvitsee hakea oma ohjelma.Hyvä ja ilmainen löytyy osoittesta www.divx.com.