niin. mulla on ollui kyseinen hamsteri jo aika kauan, se on jo n. vuoden ikäinen. ongelma on siin'ä että se puree :/ jos laitan käden häkkiin niiin se tulee heti puremaan. mutta jos vain nostan hamsun pois sieltä niin se juoksee ihan hullunlailla että sitä ei voi pitää kädessä eika lattialla (jos erehdyt laskemaan sen lattialle menee n. 5 tuntii et saat sen kiinni :D:D) eipä tästä paljon iloa mulle oo... voitteko kertoo miten saisin sen niin että se ei puris ja että siitä tulis rauhallisempi. ps. hamsterini on tosi seurankipeä, mutta se puree niin kipeästi lähes aina.
hamsu puree :(
EmBBu
6454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.kolumbus.fi/satumetsan/ sieltá artikkelit ja hamsteri tulee taloon-kesytys
tuolla on vinkkejá siihen miten hamsu kesytetáán, ja miten sitá kásitelláán
muista ettá kásitellessá kádet ovat puhtaat ja hajuttomat
mutta voiko siitä ollasitte haittaa että hamsu on ollut jo aika kaun meillä.. n. puoli vuotta ainakin.
mul on ihan sama juttu mun kääppärin kaa mut oon aina ajatellu et ku se on uros ni se vaa puolustaa sen reviiriään puremalla.kädessä se on kyl ihan rauhallinen mut lattialla se mennä vilistää sellast kyytii et on ihan mahdotonta saada se kiinni =) mut oon ostanu sille sellasen pallon minkä sisässä se voi juoksennella pitkin taloo ja se tykkää olla siinä..se aika sen häkistäänki juoksee siihen palloon ku laitan sen sen häkkiin :) et sellanen vois olla ihan hyvä varmaa sullekki, koska siinä se saattai tykkää olla ja samalla voit seurustella sen kanssa! =) (must on ainaki kiva kattoo ku se mennä vilistää sen pallon sisällä :D )
toivottavasti täst oli ees jtn apuu xD
hamsteri pallojen kuuluisi olla kiellettyjä........... B(
lopeta pallon káyttő. sen sijaan suosittelen PUUHALAATIKKOA! :D se on iiiiiso pahvilaatikko joka on táynná hamsuille mieluisia virikkeitá. esim. paaaksusti purua, myrkyttőmiá oksia, (esim. omenapuu, viinimarjapensaan oksia-marjat maistuvat :)) putkia purujen alle ja páálle, herkkuja purujen alle ja muihin piiloihin, piilopaikkoja, laatikoita, tikkaita (joissa ei ole loukkaantumisvaaraa, tasoja, heináá, mustikan ja puolukanvarpuja (puolukat ilman marjoja)
Jos hamsusi puree, saattaa olla ettei se ole käsikesy? Emt? :< Jos hamsteri on jaloittelemassa, eikä meinaa tulla häkkiin, käytä wc-paprirullaa apuna;
Piilota rullan sisään herkkupala josta hamsusi tykkää ja kun/jos hamsusi tulee rullan sisään
laita kädet aukkojen esteeksi ja nosta hamsturi häkkiin.
Aika tylsii vinkkei.... Kuiteski! :D