Mikähän siinä on, että jos tuulipuku iloitsee omistamansa asunnon (todistetusta) arvonnoususta, hänelle nauretaan ja hekotetaan virtuaalivarallisuudelle, jolla ei voi tehdä etelänmatkoja.
Jos tuulipuku sitten sanoo, ettei asuntojen hintojen lasku haittaa häntä kun hän ei ole myymässä asuntoansa vaan viihtyy siinä, taas hänelle nauretaan. Virtuaalitappiosta pitäisi siis osata olla surullinen.
Siis arvonnousu on virtuaalivoittoa, arvonlasku todellista tappiota. Ei oikeen mee jakeluun.
Jos tuulipuku sitten sanoo, ettei asuntojen hintojen lasku haittaa häntä kun hän ei ole myymässä asuntoansa vaan viihtyy siinä, taas hänelle nauretaan. Virtuaalitappiosta pitäisi siis osata olla surullinen.
Siis arvonnousu on virtuaalivoittoa, arvonlasku todellista tappiota. Ei oikeen mee jakeluun.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Älä välitä. En minäkään välitä. Asun vuonna -88 ostamassani jo kokonaan maksetussa 130:n neliön kämpässä, jonka silloin ostin ensiasunnokseni. Minulle on ihan sama mikä on asunnon kulloinenkin arvo. Se oli välillä jopa alle ostohinnan, mutta nyt arvo on kolminkertainen. On siitä varaa hieman tippuakin. Enhän minä tätä myy ennenkuin joskus eläkkeellä jos muutan pienempään. Jos maltan sittenkään. Minä nimittäin viihdyn siinä. Erinomainen paikka ja hyvä naapurusto. Mihinkäs sitä kotoaan.
Lasku ei ole koskaan virtuaalista sillä pankki seuraa haukkana vakuusarvoa ja mahdollisesti myy talon altasi kun sen arvo on alin. Tällä tavalla pankit nettosivat oivat rahat lamavuosina.
"pankki seuraa haukkana vakuusarvoa"
Siis mitä??? Oletko ikinä käynyt oikeasti pankissa? Mulla on ollut asuntolaina neljä vuotta enkä ole ollut MISSÄÄN yhteydessä pankkiin sen jälkeen kun lainapaperin allekirjoitin. Ne eivät todellakaan seuraa haukkana tai lainkaan mitä asuntoni arvolle kuuluu. Niitä ei voisi vähempää kiinnostaa niin kauan kuin makselen sovitusti lyhennyksiä.
Palstan naperotuhnuilla on kyllä huvittavia käsityksiä pankkilainasta, pankinjohtaja soittelee päivittäin ja kirjeitä tippuu jatkuvalla syötöllä.
Pankit saa tietoa hinnoista mm. kauppojen kautta kun asuntoja laitetaan vakuiksi. Tällöin jos havaitaan vakuusarvon tippuneen niin lainat irtisanotaan ja vaaditaan maksuun välittömästi -> pakkohuutokauppa.
Ja älä väitä ettei näin tehtäisi, niin tehtiin myös lamavuosina! Nyt uskot että pankki on ystäväsi vaikka se onkin loinen lihassasi.
pankkineidin kanssa asuntoni täysin ja pyydettiin pankinjohtaja kylään. Johtaja sanoi vaan, että jatkakaa samaan malliin.
välittömästi, vaihdan pankkia.
uskotsä oikeesti noihin juttuihis :)
tsiisas, ei ihme että jumitat vuokraluukussa.
Siinähän vaihdat, luukku menee alta silti vakuutena.
jos vaihtaa pankkia ni uusi pankki maksaa vanhalle pankille velan pois 100%:sesti. Velan saa maksaa ennenaikaisesti jos haluaa. Sitten uuden pankin kanssa voikin jatkaa hyvää suhdetta.
Virtuaalivoitto tai virtuaalitappio ovat juurikin sitä mitä kirjaimellisesti ovat. Ei niistä tarvitse hätkähtää.
Tappio josta täällä hehkutetaan tulee siitä kun asunnon arvo realisoidaan, eli myyntivaiheessa käteen tietty summa. Tämä summa tulevaisuudessa tulee olemaan joillakin pienempi kuin mitä asunnostaan ovat maksaneet. Virtuaalitappiolla ei ole mitään merkitystä, jossainhan sitä on asuttava.
Täällä jengi hihkuu asunnon arvon nousulla myymättä asuntoaan. Sehän on täysin idioottimaista, hehän eivät edes tiedä mitä muut olisivat valmiit maksamaan asunnosta. Nyt jos haluaa hihkua voitoillaan niin myykää ne asunnot älkääkä vikiskö siellä! Säälittävää touhua.
Jotkut täällä ovat myyneet asuntonsa hirmuvoitoilla, tajuten sen asian että maksimivoiton tavoittelu on turhaa ahneutta ja ahneella on paskanen loppu.
Ja jossakinhan se on ihmisen asuttava, joten jos ostaa myydyn tilalle toisen niin vain välirahan suuruus merkitsee. Jos saa halvemmalla paremman, loistosijainnilla ja isomman kuin oman myymänsä, niin sitten voi ehkä varovaisesti puhua "voitosta".
Ensiasunnon ostajat ovat tällä hintatasolla niitä väliinputoajia, ei asunnon vaihtajat.