KUPPIKOKO

Miten se kuppikoko nyt taas laskettiinkaan?
Rinnanympärykseni on 61.
8863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kirjoita googleen kuppikoko, ja ensimmäisestä linkistä löytyy laskuri ja ohjeet mittojen ottamiseen.

Äänestä
  • itse kokeilin mitata mittanauhalla noita mittoja sain vastaukseksi että rinnan alapuolelta olisi 70 ja rintojen päältä 82 joka tekee 70A MUTTA jos tälläiset rintsikat laittaisin päälleni ne puristaisivat inhottavasti. b:t ovat kaikkein mukavimmat. ja A:t tuntuvat usein liian pieniltä.
    että sellasta..

    Äänestä

  • eieiei kirjoitti:

    itse kokeilin mitata mittanauhalla noita mittoja sain vastaukseksi että rinnan alapuolelta olisi 70 ja rintojen päältä 82 joka tekee 70A MUTTA jos tälläiset rintsikat laittaisin päälleni ne puristaisivat inhottavasti. b:t ovat kaikkein mukavimmat. ja A:t tuntuvat usein liian pieniltä.
    että sellasta..

    ...rinnakkaiskokoja. Kaikki liivimallit eivät tietenkään ole samanlaisia, ja vaikka tulokseksi saat jonkun tietyn kuppikoon itsellesi, voi rintojen muoto vaikuttaa liivien sopivuuteen. Lisäksi on olemassa ns. "täyteläinen" kuppikoko ja vähemmän täyteläinen. Näin on esim. hieman eri kokoisia b-tissejä. Siksi me naiset sovitamme eri mallisia ja eri kokoisia liivejä, vaikka tiedämmekin oman kokomme.

    Äänestä

rinnan alta mitataan rinnan ympärys.. 60 65 70 n75 80 85 jne ja rinnan päältä mitataan kuppi koko..

Äänestä

Tissiliiveistä??

Äänestä
  • 1. tukevat rintoja, joten ne eivät roiku (ulkonäköseikka)
    2. tukevat rintoja, jotta ne eivät paina ryhtiä (terveydellinen seikka)
    3. tukevat rintoja, joten ne eivät valahda jo nuoruudessa polviin asti, vaikka vanhemmiten alkaisivatkin roikkumaan (ulkonäköseikka)
    4. tukevat rintoja, jotta ne eivät painollaan aiheuta selkäkipuja (terveydellinen seikka)
    5. suojaavat rintoja erit. talvella pakkaselta, varsinkin imetyksen aikana tämä on tärkeää

    Äänestä

  • mieleen kirjoitti:

    1. tukevat rintoja, joten ne eivät roiku (ulkonäköseikka)
    2. tukevat rintoja, jotta ne eivät paina ryhtiä (terveydellinen seikka)
    3. tukevat rintoja, joten ne eivät valahda jo nuoruudessa polviin asti, vaikka vanhemmiten alkaisivatkin roikkumaan (ulkonäköseikka)
    4. tukevat rintoja, jotta ne eivät painollaan aiheuta selkäkipuja (terveydellinen seikka)
    5. suojaavat rintoja erit. talvella pakkaselta, varsinkin imetyksen aikana tämä on tärkeää

    juostessa tukevat niin ettei satu niin paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Miten se kuppikoko nyt taas laskettiinkaan?
Rinnanympärykseni on 61.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu