Olen matkustamassa Thaimaaseen tammikuussa kahdeksi viikoksi. Minua hieman huolestuttaa jo näin etukäteen mahdollinen auringossa palaminen, kun mitään pohjarusketusta ei tuohon aikaan ole. Osaisitteko neuvoa olisiko esimerkiksi jostain luontaistuotekaupan tai apteekin "kuureista" apua/hyötyä palamisen välttämiseksi ja tasaisen rusketuksen saamiseksi? Suojavoiteita aion tietenkin käyttää mutta olisiko jotain lisäkosteja tai kikkoja, joilla pääsisi parempaan lopputulokseen ja välttäisin palamisen? Kellään omia kokemuksia?
Auringon ottaminen
4
1005
Vastaukset
- maallikko¨
Beetakaroteenikuuri on hyva tapa päivettää iho rtukäteen. Näin se ei pala yhtä helposti kuin vaalea iho. Kuuri kannattaa aloittaa ehkä 4 viikkoa etukäteen, ja annostusta voi lisätä 2 viikon kuluttua kaksinkertaiseksi. Porkkanamehun avulla (jota voi itse lingota) se onnistuu helposti kotona. Matkallakin kannattaa nauttia beetakariteenia. Kapselit kulkevat helpommin mukana kuin porkkanat. Aurinkovoiteet eivät sinänsä ole ihon pelastus - lyhytaaltoinen, vaarallinen UV-säteily tunkeutuu sen läpi hyvin helposti. Toki niitä voi käyttää apuna tilapäisessä suojaamisessa. Lisäksi yksilölliset erot vaikuttavat ihon palamisherkkyyteen.
- Buu
Mistä näitä beettakaroteeni kuureja saa ostaa (apteekki vai luontaistuotekaupat) ja mitä ne suunnilleen maksavat?
- Hannu_
Tämmöiseen uutiseen törmäsin. Ei muuta, kuin tummaa suklaata tai kaakaota nauttimaan. ;)
Runsaasti flavonoideja sisältävä kaakao parantaa ihon rakennetta ja toimintaa
http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=4111687 - ajurveedasta
Voiteena kannattaa käyttää omaa ureaa.
Suojaa ja rusketus on mahtava.
Lisäksi saat tuplamäärän D-vitamiinia urean avulla..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273326- 903064
- 762984
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672895"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m512847Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852609- 332414
- 492269
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se412137- 321923