Samarianrotko

Onko samarian rotkolla mitään nähtävää siellä alkupäässä jos ei aijo lähteä vaeltamaan?Olisi auto pari päivää käytössä ja tarkoitus ehkä pyörähtää siellä.Mitä muita nähtävyyksiä suosittelette?Tai ajoreittejä?
3512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos samaria ei nappaa, niin elafinosseksen ranta on näkemisen arvoinen, ja uimisen tietysti. Ja Iraklion tietysti. Paikallisbussilla pääsee Iraklioniin 20 egellä meno paluu, ainakin 2 kesää sitten.

Äänestä

On siellä nähtävää! Kävin itse tuon vaelluksen, ja upeaa oli ja RANKKAA! Voitte toki ajaa autolla vaelluspaikan alkuun ja kävellä osan matkaa ja kääntyä sitten takaisin. Maasto on koko ajan alamäkeä kivikkoista polkua. Ja maisemat upeita vuoristomaisemia. Tosin palaaminen takaisinpäin voi olla vähän ärsyttävää, koska vastaantulijoita saattaa olla paljon.(sinne järjestetään koko ajan retkiä)

Äänestä

hei,
itse vaeltaisin koko reitin, mielestäni ei pelkän alun näkeminen ole sinne ajamisen veroista.
Itse rotkoretki on kyllä kaunis, rankka, mutta kannattaa.
Mikäli haluat autoilla suosittelen Akrotiriniemellä stavrosrantaa ja Katholikon autioluostaria (kts. kirja Kreeta vieraanvaraisten jumalten saari reitti 5) Autioluostari on pienen vaelluksen takana, mutta paikkana mielestäni tosi kaunis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rotko kirjoitti:

Onko samarian rotkolla mitään nähtävää siellä alkupäässä jos ei aijo lähteä vaeltamaan?Olisi auto pari päivää käytössä ja tarkoitus ehkä pyörähtää siellä.Mitä muita nähtävyyksiä suosittelette?Tai ajoreittejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu