Olisiko kellään tietoa miten saa sen ärsyttävän äänen kytkettyä pois ilman että hajottaa koko auton?? Kyseessä on Mondeo TDDi vm 2003.
Tuvavyön muistutus ääni
12
1768
Vastaukset
- neuvo...
Laita se turvavyö kiinni ennen liikkeelle lähtöä, vai mikä siinä on niin vaikeaa??
- homma etenee...
Yleensä kannattaa vain vastata kysymykseen, eikä väkisin turkyttää omia neuvojaan asiaanliittymättömiin asioihin.
- nykyauton
homma etenee... kirjoitti:
Yleensä kannattaa vain vastata kysymykseen, eikä väkisin turkyttää omia neuvojaan asiaanliittymättömiin asioihin.
riesa, mulle sanottiin huollossa, ettei saa mitenkään vaiennettua, turvaominaisuus nääs. Taksikuskit kuulemma ostaa tarvikekaupasta irrallisen vyön lukko-osan ja käyttää sitä.
- Sami_
Mielestäni on huono juttu, kun tuo pimputin on vain kuskille. Saisi olla myös apukuskille ja takapenkille myös, jotta ihmiset tajuaa laittaa vyönsä kiinni käskemättä.
- huutaa
myös repsikanpenkin vyöstä, ei ole kivaa.
- Henry
huutaa kirjoitti:
myös repsikanpenkin vyöstä, ei ole kivaa.
Niin huutaa Mondeossakin, jos kartanlukijan turvavyö ei ole kytketty.
Äänen saa pois myös siten, että käyttää vyön kiinni ja ottaa heti sen pois. Järjestelmä on rakennettu siten, että se ei enää herjaa vyöstä tämän jälkeen.
Mutta kuten sanottu, vyö kiinni, niin homma kunnossa. - farkku03
Henry kirjoitti:
Niin huutaa Mondeossakin, jos kartanlukijan turvavyö ei ole kytketty.
Äänen saa pois myös siten, että käyttää vyön kiinni ja ottaa heti sen pois. Järjestelmä on rakennettu siten, että se ei enää herjaa vyöstä tämän jälkeen.
Mutta kuten sanottu, vyö kiinni, niin homma kunnossa....kilisee -03:ssa aina kun avaa vyön kuskin tai repsikan paikalla ja joku penkillä istuu. Jopa kauppakassin paino riittää yleensä aloittamaan pimputuksen.
Ja sehän on höpöhöpö juttua, ettei varoitusäänen "poisohjelmointi" onnistu. Nimimerkillä kyseisen homman merkkihuollossa teettäneenä. Taisi maksaa jotain 15 euroa. - Sami_
farkku03 kirjoitti:
...kilisee -03:ssa aina kun avaa vyön kuskin tai repsikan paikalla ja joku penkillä istuu. Jopa kauppakassin paino riittää yleensä aloittamaan pimputuksen.
Ja sehän on höpöhöpö juttua, ettei varoitusäänen "poisohjelmointi" onnistu. Nimimerkillä kyseisen homman merkkihuollossa teettäneenä. Taisi maksaa jotain 15 euroa.Ainakan mulla ei pimputa apukuskin vyöstä ja kuskinkin vyöstä vain hetken. -06 1.8 Trend farmari.
- kysyttyä..
Tähän kysymystä on käsitelty jokunen kerta Modeo-osastolla (kokeile hakua)
Kyllä ne huollossa ottaa sen näppärästi pois, ilmeisesti autotietokonepäätteen kautta.
Mulla ainaskin Mondeo -03. - pdufhf
2002 mallin ohjekirjassa on ohjeet hälyttimen vaimentamiseksi. Muistaakseni 8 vaihetta.
- Anonyymi
ogiirikgig
- Anonyymi
Istu rattiin ja pistä ovet lukkoon.
Virrat päälle ja kiinnität ja irrotat turvavyön yhdeksän kertaa.
Mittaristossa näkyy että ohje menny perille ja se oli siinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307