KomentoUlkki

Mikä paketti pitää asentaa?

Eli kun selailen hakemistoja nautiluksella ja haluan käynnistää komentotulkin, juuri siihen hakemistoon. Esim hiiren oikealla näppäimellä.

Toivottavasti, joku tajuaa mitä yritän selostaa ;)


Käyttis ubuntu drake
6353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Midnight Commanderin ominaisuuksia on sallia komennot hakemistossa, johon ollaan siirrytty.
Useimmiten tuo hiiren oikean näppäimen painaminen on valmiiksi määritelty muihin tehtäviin kuin shellin käynnistäminen.

Äänestä

>Mikä paketti pitää asentaa?

Kubuntu. KDE:n Konqueror:rissa vakiona kun painat F4 niin se avaa konsolin siihen hakemistoon.

Äänestä
  • myös xubuntun tiedostoselaimessa thunarissa on valmiina tuo ominaisuus, hiiren kakkosta ja "avaa pääte tässä hakemistossa".

    eikös ubuntun nautilukseenkin saisi tuollaisen helposti tehtyä?

    Äänestä

  • f4 ainakin susessa, joten kiitti vinkistä :)

    Äänestä

nautilus-open-terminal
hoitaa homman!

Äänestä
  • Nyt toimii

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kymysys kirjoitti:

Mikä paketti pitää asentaa?

Eli kun selailen hakemistoja nautiluksella ja haluan käynnistää komentotulkin, juuri siihen hakemistoon. Esim hiiren oikealla näppäimellä.

Toivottavasti, joku tajuaa mitä yritän selostaa ;)


Käyttis ubuntu drake

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu