Paniikki iskee

kaaso

Hei mulla on todellinen paniikki näiden polttareiden kanssa.Minun pitäisi järjestää yhteispolttarit sulhaselle ja morsmaikulle... mut kun niihin on tehty taholta jos yhdeltä hieman rajoitteiset... Tarvitsen apua mun pää on ihan tyhjä... Rahaa ei saa kulua paljoakaan siis ei voi maksaa paljon mitään.Aika on rajoitettua lasten hoidon takia.Alkoholia ei saa olla laisinkaan koska tuleva vaimo raskaana ja muutenkaan he eivät paljoa alkoholin kanssa läträile.Heitä ei saa nolata millään tavalla ja he eivät kuulemma laula karaokea eikä pukeudu mihinkään kolttuun... yms
Nyt kun nää ohjeet on tässä niin mitä te keksitte??????? Mun pää on tosiaan ihan tyhjä..

5

1721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Ei tule kovin kalliiksi, kun porukalla makselee :).

    • Bestkaaso

      No niinpä tiestysti. Sellaista se on se kaason työ. Eiks ole kiva (hih hih). Olen melko varma että kukaan morsiammen ystäväpiiristäkään ei kesäkiireiltään ehdi paljon auttamaan (hih hih). Enkä minäkään tässä nyt ehdi neuvomaan (hihittelyä). Kyllä ne asiat lutviutuu. Älä jännitä.

    • Tiara

      Omasta kokemuksestani voisin sanoa, että on melkein parempi, että polttariaika on rajattu, koska usein polttarit ovat venyneet aikaisesta aamusta myöhään iltaan niin että loppuillasta kaikki ovatkin ihan väsynneitä kaikkeen ravaamiseen ja ohjelmaan.

      Mitä tuohon raskaana olemiseen tulee, niin olin kerran polttareissa,jossa morsian oli raskaana ja meitä muita oli vain 3. Menimme laivalle, josta olimme varanneet oman suihku- ja saunatilan ja seisovaan pöytään paikat. Me olimme kaikki todella hyviä ystäviä keskenämme, niin kaikki meni hyvin hienosti ja rauhallisesti. Tosin allasosasto on myös muiden käytössä, eikä miehillä löytynyt sillä kertaa oikein käytöstapoja, mutta ei siitä sen enempää... Budjetti ei ollut kuitenkaan ihan pieni, joten se ei tähän teidän tapaukseen käy.

      Kuinka hyvin tunnet parin? Pitäisikö he esim. yhteisestä saunaillasta jonkun kotona tai vuokratussa saunatilassa, jossa tarjoilisitte erittäin hyvää ruokaa, musiikkia ja kivaa seuraa? Olisi rentouttavaa ja jos miehet/naiset menisivät eri aikaan saunoihin, niin voisi tehdä näitä perinteisiä morsiustaikoja. Jos koet ne tylsäksi, niin kaikkea kivaa ohjelmaa voi tilaan keksiä. Me olimme esim. kerran kaikki ostaneet jonkun ihan pienen käytännöllisen lahjan, jonka jokainen oli itse paketoinnut. Lahjan tuli kertoa jotain antajastaan ja morsiammen kanssa olevasta ystävyyssuhteesta. Morsian availi paketteja yksi kerrallaan ja yritti miettiä keneltä lahja olisi. Onnistui tehtävässä todella hyvin. Vain mielikuvitus on leikkien/ohjelman rajana. Ei rauhallinen, alkoholiton ilta ole = tylsä ilta. Kaikkea kivaa voi keksiä varsinkin jos teitä on hyvä porukka,jotka tulee toimeen keskenään.

      tsemiä suunnitteluun.

    • porukalla

      syömään johonkin fiiniin ravintolaan, kuka osallistuu ni maksaa oman ruokansa. =) hääparin pöperöt jaetaan osallistujien kesken. joku privaatti tila sieltä.
      tai sitten porukalla keilaamaan, onnistuu raskaanakin. =)

    • Tt_tT

      Ensinnäkin: kaaso ja bestman määrittävät mitä polttareissa tehdään, ei juhlakalu. Se on koko polttaritoiminnan idea. Eli unohda annetut rajoitteet, jos suinkin mahdollista, ja yllätä 'viimeistä kertaa' juhlakalut. Juhlakalut voivat antaa toiveita, mutta niitä ei ole pakko noudattaa. Varsinkin tuo nolaamiskielto kannatta unohtaa alkuunsa. Hyvän maun rajoissa jokaisissa polttareissa tulee hiukan nolata juhlakaluja, tai ainakin laittaa heidät tekemään asioita, joita he eivät normaalisti tee (esim. karaoke, runonlausunta, tms.).

      Meidänkin tutut meni naimisiin, oikeita Punavuoren pikkuporvareita, tuli ehdoton kielto kaikelle polttaritoiminnalle ja hääleikeille, ja juhlaemäntäkin tilattiin oikein Italiasta saakka (eli ei kaasoja tahi bestmaneja). Silti järjestimme yllätyspolttarit ja voin sanoa, etteivät juhlakalut siitä pahastuneet, kun sen teki hyvän maun mukaisesti.

      Polttarit voidaan karkeasti jakaa kahteen: aktiivi- ja passiivi -polttarit. Aktiivipolttareissa yleensä mennään pää kolmantena jalkana koko päivä aktiviteetistä toiseen. Lopulta ilta yleensä päättyy ravintolaan, jossa jengi hajoaa ja polttarit saavat yleensä vaisun lopun. Passiivipolttareissa istutaan vaikkapa mökillä, tehdään hidastemposesti jotain, saunotaan, syödään ja juodaan. Yleensä mökillä myös yövytään, joten pileet jatkuu tiiviissä porukassa niin pitkään kuin ihmiset jaksavat.

      Helpoimmin siis pääsee vaikkapa juuri mökkipolttareilla. Eräissä polttareissa raahasimme porukan erään osallistujan mökille saareen, otimme paintball-kamat mukaan, ryvetyimme metsässä muutaman tunnin ja sitten siirryimme vapaamuotoiseen sauna, syönti, juonti, nukkumis -linjalle.

      Itse suosin aina mökkipolttareita, jos suinkin mahdollista. Tosin nyt parin viikon kuluttua ollaan järjestämässä Tampere-Helsinkin mega-aktiviittepolttereita.

      Eräät aktiivipolttarit olivat Tallinassa, jossa on suht halpaa ja yllättävän paljon toimintamahdollisuuksia: todella nopeita mikroautoja, halpa limusiini koko illaksi, escort-seuraa halvalla, hierontaa, manikyyriä, yms. todella halvalla. Ja saunatilat saa halvalla koko illaksi. Suosittelen myös tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      34
      5227
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      398
      4516
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3819
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      137
      2977
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      11
      2500
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2028
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1982
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1900
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1459
    Aihe