nahkasohvan

puhdistus??

Olisko helpompaa tapaa saada vaalea nahkasohva puhdistettua kuin fairy "pesu", se kun tuppaa vaahtoamaan ja sitten sitä vaahtoa saa hinkata moneen kertaan, vaikkei paljoo laitakkaan ja toisekseen pitää kuitenkin olla tai ei puhdistu pelkällä vedellä. Hikistä hommaa ja aikaa vievää.
Ja toinen kymysys: saako naarmuja jotenkin peitettyä???

7

10180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm

      Lähtisin kyllä liikkeelle jollain vedettömämmällä vaihtoehdolla. Voisit pyyhkiä sohvaasi voidemaisella kenkäplankilla esim. purkissa oleva Wolyn väritön voide (ohutta kuin ihovoide). Rievulla ja tällä kun hankaat eiköhän se siitä. Ai niin, koska tiedossa ei ole nahkasohvasi nahan laatua, on syytä kokeilla tuota voiteella hankausta johonkin taitekohtaan. Sohvan takaosa ja sivut eivät kuitenkaan sovi testikohdaksi, koska ovat hyvin usein tekonahkaa.

      Sitten ne naarmut. Voisit etsiä sohvasi väriin stemmaavan kenkäplankin ja kokeilla sitä naarmuihin, mutta muista kiillotus, ettei kukaan saa pöksyjään värillisiksi. Kiillotukseen sopii oikein hyvin vanhat sukkahousut tai risa villasukka.

      Noh, tässä nyt näin, mitä äkkiseltään tuli mieleen.

    • Nahka

      Kaupoista löytyy nimenomaan nahkasohvan eli nahan puhdistukseen tarkoitettuja aineita. Itse puhdistan ja sen jälkeen käsittelen sohvan nahanhoitoaineella pari kertaa vuodessa. Hyvänä on pysynyt.
      Tuo vaalea väri tietysti luo lisää hastetta....

    • Nahkaa

      Kaupoista löytyy nimenomaan nahkasohvan eli nahan puhdistukseen tarkoitettuja aineita. Itse puhdistan ja sen jälkeen käsittelen sohvan nahanhoitoaineella pari kertaa vuodessa. Hyvänä on pysynyt.
      Tuo vaalea väri tietysti luo lisää hastetta....

      • Nahkaa

        Varmuuden vuoksi kahteen kertaan......


      • leather master
        Nahkaa kirjoitti:

        Varmuuden vuoksi kahteen kertaan......

        moikka..mulla ois myytävänä nahka huonekalujen erikoistuotteet..pakkaus sisältää softcleaner:puhdistaa tehokkaasti ja hellävaraisesti,leathercream:on nahan hoito-ja suoja-aine,sisältäen nahalle tärkeitä ravinto-aineita,jotka säilyttävät nahan pehmeyden ja kauneuden.
        pakkauksessa:
        140ml leather protection cream
        140ml leather soft cleaner

        1.sieni
        1.liina
        1.esite
        pakkauksen ovh.30-40euroa,mutta mulla tarpeeton ja myyn 20eurolla
        [email protected]


    • siivousteknikko

      ..siitä pääsee! osta kaupasta le chat saippuaa, ostin omani vuosia sitten ja maksoi silloin n. 25 mk. laske sankoon kuumaa vettä ja liota saippuaa siihen. pyyhi sitten saippuaveteen kostutetulla pyyhkeellä sohvat, tulee pehmoiset ja kiiltävät. kannattaa jättää siivouspäivän viimeiseksi duuniksi, sillä se saippua on todella nahkaa hoitavaa ja kädetkin on sitten ihanan pehmeät.
      älä missään nimessä pese nahkasohvia fairyllä, kuin hätätapauksessa tahranpoistoon paikallisesti, eli pelkästään tahralle. äläkä käytä kenkärasvaa sohviin, sanoohan nimikin, että se on eri tarkoitukseen tehty!!! kaupoista saa varmaan hienoja nahanhoitotuotteita, joita tuolla ylempänäkin kaupattiin, mutta ovat kalliita verrattuna le chattiin, yksi saippua kestää vuosia.

    • Joni

      Mene osoitteeseen www.muutetaan.com, josta löytyy kalustefirmojen yhteystietoja. Ota heihin yhteyttä ja kysy!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      254
      4328
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      46
      2535
    3. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      537
      2235
    4. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      59
      2117
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1830
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      106
      1713
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      29
      1668
    8. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1571
    9. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1361
    10. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      128
      1207
    Aihe