nahkasohvan

puhdistus??

Olisko helpompaa tapaa saada vaalea nahkasohva puhdistettua kuin fairy "pesu", se kun tuppaa vaahtoamaan ja sitten sitä vaahtoa saa hinkata moneen kertaan, vaikkei paljoo laitakkaan ja toisekseen pitää kuitenkin olla tai ei puhdistu pelkällä vedellä. Hikistä hommaa ja aikaa vievää.
Ja toinen kymysys: saako naarmuja jotenkin peitettyä???

7

10281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm

      Lähtisin kyllä liikkeelle jollain vedettömämmällä vaihtoehdolla. Voisit pyyhkiä sohvaasi voidemaisella kenkäplankilla esim. purkissa oleva Wolyn väritön voide (ohutta kuin ihovoide). Rievulla ja tällä kun hankaat eiköhän se siitä. Ai niin, koska tiedossa ei ole nahkasohvasi nahan laatua, on syytä kokeilla tuota voiteella hankausta johonkin taitekohtaan. Sohvan takaosa ja sivut eivät kuitenkaan sovi testikohdaksi, koska ovat hyvin usein tekonahkaa.

      Sitten ne naarmut. Voisit etsiä sohvasi väriin stemmaavan kenkäplankin ja kokeilla sitä naarmuihin, mutta muista kiillotus, ettei kukaan saa pöksyjään värillisiksi. Kiillotukseen sopii oikein hyvin vanhat sukkahousut tai risa villasukka.

      Noh, tässä nyt näin, mitä äkkiseltään tuli mieleen.

    • Nahka

      Kaupoista löytyy nimenomaan nahkasohvan eli nahan puhdistukseen tarkoitettuja aineita. Itse puhdistan ja sen jälkeen käsittelen sohvan nahanhoitoaineella pari kertaa vuodessa. Hyvänä on pysynyt.
      Tuo vaalea väri tietysti luo lisää hastetta....

    • Nahkaa

      Kaupoista löytyy nimenomaan nahkasohvan eli nahan puhdistukseen tarkoitettuja aineita. Itse puhdistan ja sen jälkeen käsittelen sohvan nahanhoitoaineella pari kertaa vuodessa. Hyvänä on pysynyt.
      Tuo vaalea väri tietysti luo lisää hastetta....

      • Nahkaa

        Varmuuden vuoksi kahteen kertaan......


      • leather master
        Nahkaa kirjoitti:

        Varmuuden vuoksi kahteen kertaan......

        moikka..mulla ois myytävänä nahka huonekalujen erikoistuotteet..pakkaus sisältää softcleaner:puhdistaa tehokkaasti ja hellävaraisesti,leathercream:on nahan hoito-ja suoja-aine,sisältäen nahalle tärkeitä ravinto-aineita,jotka säilyttävät nahan pehmeyden ja kauneuden.
        pakkauksessa:
        140ml leather protection cream
        140ml leather soft cleaner

        1.sieni
        1.liina
        1.esite
        pakkauksen ovh.30-40euroa,mutta mulla tarpeeton ja myyn 20eurolla
        [email protected]


    • siivousteknikko

      ..siitä pääsee! osta kaupasta le chat saippuaa, ostin omani vuosia sitten ja maksoi silloin n. 25 mk. laske sankoon kuumaa vettä ja liota saippuaa siihen. pyyhi sitten saippuaveteen kostutetulla pyyhkeellä sohvat, tulee pehmoiset ja kiiltävät. kannattaa jättää siivouspäivän viimeiseksi duuniksi, sillä se saippua on todella nahkaa hoitavaa ja kädetkin on sitten ihanan pehmeät.
      älä missään nimessä pese nahkasohvia fairyllä, kuin hätätapauksessa tahranpoistoon paikallisesti, eli pelkästään tahralle. äläkä käytä kenkärasvaa sohviin, sanoohan nimikin, että se on eri tarkoitukseen tehty!!! kaupoista saa varmaan hienoja nahanhoitotuotteita, joita tuolla ylempänäkin kaupattiin, mutta ovat kalliita verrattuna le chattiin, yksi saippua kestää vuosia.

    • Joni

      Mene osoitteeseen www.muutetaan.com, josta löytyy kalustefirmojen yhteystietoja. Ota heihin yhteyttä ja kysy!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      355
      3684
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      229
      3027
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      62
      2501
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1552
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      24
      1484
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1440
    7. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      3
      1428
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1045
    9. 61
      1012
    10. 93
      955
    Aihe