Lassie

Hei!
Onko collieuroksissa usein vihaista tai näykkivää tyyppiä? Olen joskus kuullut ed. mainituista. Entä herkkähaukkuisuus? Sopisiko hyvin ensimmäiseksi koiraksi ok-taloon? Mitenkähän helppo kouluttaa?
6657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joka rodussa.
jotku haukkuu liianki herkästi.
suht helppoja kouluttaa ainaki omani.
sopii om kot taloon.
collie tarvii rauhallisen rakastavan kodin

Äänestä
  • rauhallisen kodin. vähän kovempi ääni niin hyvä ettei alleen lurauta. jos kattoo elokuvaa teeveestä niin koira mieluummin vaihtaa huonetta.
    tieten on kovapäisempiä yksilöitä.
    mut en kyl semmoseen kotiin pentujani antais jossa mölytään ja eletään kova äänisesti kuten eräillä tutuillani elämä on koira varmaan sais sydärin eka päivänä :)

    Äänestä

...tällähetkellä kolme urosta, joista yksikään ei ole vihainen.(neljä oli vielä alukuvuodesta, mutta äkillinen sairastuminen vei 12,5-vuotiaan veteraaniurokseni...)

Haukkuminen on hyvin yksilöllistä, meillä haukutaan jonkun verran, mutta sitä ei ole niiltä pois alettu karsia maalla kun asutaan, eivätkä nuo turhia räykytä ;) Mutta harvat ohikulkija haukutaan kyllä, samoin metsästä kuuluvat ryskeet sun muut, kun hirviä ja peuroja lähistöllä kulkee.

Vihaisia eivät ole, mutta vanhin urokseni (nyt 14,5v) ei ole enää lasten koira, koska kuulo on heikentynyt ja saattaa pelästyä äkkinäistä kosketusta. Joten koirattomien
vieraiden/lapsiperheiden vieraillessa vanha vaari menee portin taakse, koiraihmiset osaavat lukea sen elekieltä koirattomia paremmin :-) Näykkiminen ei ole tyypillistä, meillä ei näykutä.

Koulutettavuudessa yksilöllisiä eroja, kuten joka rodussa. Suosittelen tutustumaan SCY ry:n kotisivuihin http://www.collieyhdistys.fi/ , sieltä lyötyy paljon hyödyllistä tietoa rodusta.

Collie on koira sinä missä muutkin, ei se tarvitse mitenkään erityisen rauhallista kotia....;)

Äänestä
  • Mun täytyy olla kyllä samaa mieltä vertin kanssa tästä asiasta.... Collie on koira sinä missä muutkin, ei se tarvitse mitenkään erityisen rauhallista kotia....;)

    Vertti kun minut tuntee ja meidän lauman. Niin hän tietää myös että, meillä riittää menoa ja meininkiä ;)

    Äänestä

  • paivansadeko kirjoitti:

    Mun täytyy olla kyllä samaa mieltä vertin kanssa tästä asiasta.... Collie on koira sinä missä muutkin, ei se tarvitse mitenkään erityisen rauhallista kotia....;)

    Vertti kun minut tuntee ja meidän lauman. Niin hän tietää myös että, meillä riittää menoa ja meininkiä ;)

    ..tunnetaan ;) Rapsutuksia koirille:)

    Äänestä

on collieuros, ensimmäinen koira =) Ei hauku pahemmin, joskus kun innostuu kovasti, niin pari haukkua pääsee, samoin jos tuttavia tulee kylään, niin silloin haukkuu hetken..
Alkaa koira tulla vanhaksi, ei enää kauheasti pidä vilkkaista koirista/pennuista, niille ärähtää ja menee sitten pois paikalta. Lapsista pitää paljon, etenkin oma, 10-vuotias, veljeni (käy välillä kylässä) on koiran palvonnan kohde =) Muutenkin meillä käy lapsia aika paljon, hoidan tuttujen lapsia.. Silloin kun koira saa lapsista tarpeekseen, menee sänkyni alle ja jos sinne lapsi kaikista kielloista huolimatta menee, niin koira kovan murinan jälkeen saattaa näykkäistä..
Oppii nopeasti, mutta kyllästyy myös nopeasti.. Sen olen huomannut, ettei tuolle kannata alkaa suuttumaan, jos ei se millään tunnu oppivan, koska kaikkeen pakottamiseen koirani suhtautuu kurittomuudella (tämä oli siis alkuvaiheessa, sitten aloin ymmärtää koiraani =)).. "Pehmeä" linja sopii tuolle paremmin =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luonne? kirjoitti:

Hei!
Onko collieuroksissa usein vihaista tai näykkivää tyyppiä? Olen joskus kuullut ed. mainituista. Entä herkkähaukkuisuus? Sopisiko hyvin ensimmäiseksi koiraksi ok-taloon? Mitenkähän helppo kouluttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu