jos menen myymään yhteisomistuksessa olevan esineen kysymättä toiselta osapuolelta mitään.Esine myytäisiin käypään hintaan ja puolet annettaisiin toiselle osapuolelle.Voidaanko jutusta nostaa joku oikeudellinen häly?Voinhan aina myydä vain oman puoleni esineestä ja hän jatkaa esineen käyttöä ja omistusta.Mikään laki ei kait oikeuta minua lunastamaan toista puoliskoa ulos??Suurista summista ei ole kyse noin 150 ekee
miten käy
...
4232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kavallat toisen omaisuuden. En suosittele.
neuvosta,sillä veljeni aikoo tehdä näin minulle.
kysymys omistamisen toteamisesta.Minulla ei ole mitään virallista paperia kyseisen laitteen ostamisesta ainoastaan tiliotteessa näkyy,että olen osuuteni maksanut.
jos vie jakamatonta pesän omaisuutta pois pesästä ja ei suostu enää sen jälkeen antamaan mitään muille perillisille?Vainaja on kuulemma luvannut ne hälle,mutta mitään paperia ei ole siitä?