onko kultainen noutaja metsästykseen hyvä? mihin? :D
onko kultainen noutaja hyvä?
tuleva metsästäjä
6825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mihinkään metsästykseen, On jo jalostettu seurakoiraksi. Sano mitä meinaat metsästää etsitään sulle koira.
Jos intoa vaan löytyy niin hyvin paljon se onn koulutuksesta kiinni ja toinen suuri merkitsevä seikka on koiran omat taipumukset. Olen harrastanut noutajia noin 15 vuotta. Aluksi olin fanaattinen sen suhteen että kultanenkinoutaja toimii hienosti.... no toimiihan se, mutta Nöyrryin ja vaihdoin merkkiä. Nyt mulla on kaksi labbista, 2 ja 3 vuotiaat ja tää 2 vuotiaskin toimii jo paremmin kun sain toimimaan kultsuja ikänä. Jotenki tuntuu et pitää olla tod.hyvää tuuri että kultasesta saa metsästysviettisen yksilön. Ehkä nykyään vähän enemmän seurakoira. täytyy kuitenki muistaa et joka rodulla on tietyt omat piirteensä ja joka yksilöllä vielä omat taipumuksensa, mutta päällimmäisenä pidän isännän sitkeää ja määrätietoista kasvatusta. Vinkki: Mene metsästysnoutajien sivuille, soita pentuvälitykseen ja kysele eri noutaja rotujen taipumuksia. Sieltä saat varmasti asiantuntevaa ja puolueetonta apua.
Elokuun 20:ttä odotellessa
Itselläni 5v. Novascotiannoutaja ja olen ollut kaveriin tosi tyytyväinen. Toimii karkottavana, noutaa vesi- ja maalinnut kiitettävästi, haukkuu silloin tällöin lintuja puuhun ja juoksuttaa jänistä pieniä matkoja. Tietysti joka koira on oma yksilönsä, mutta kyllä on pari labbiksen omistavaa kaveria antanut kovasti kehuja kun on nähneet Tollerin mettä touhuissa. Mutta Kultanen Noutaja on minun mielestäni, siis minun mielestäni, samanlainen kun Särkänniemeen kadonnut Jarkki, löysä ja veltto tapaus.
yhden kerran
Itsellävi kohta 20 vuotta kultaisia ja on metsällä vaivain yhtä hyviä kuin joku muukin noutaja! koira tarvitsee metsästykseenkin pientä innostuksen sysäystä ei mikään rotu ole syntyjään metsästyskoira!!Pentuna jo tuohut aloittaa.Jos rotua on jalostettu ns.kauniinmaksi se ei tarkoita että sen alkuperäinen tarkoitus olisi unohtunut!!!!
...ei kannata uskoa näitä Suomi 24:n 'tietäjiä', kahta linjaahan niitä on:
http://www.eralle.net/forum/viewtopic.php?t=439
ja tuosta:
http://www.noutajat.com/noutaja/noutaja_kultsu.htm