Ainakin sellaisen kuvan saa, kun katsoo eläkeläisiä ja mihin he omat, muka pienet, eläkkeet käyttävät:
http://www.ee.oulu.fi/~kala/kotka_action.jpg
http://www.ee.oulu.fi/~kala/kotka_action.jpg
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Vaikka ne eläkkeet olisivat vielä paljon pienempiä, niin "jännitystä" ihminen tarvitsee elämäänsä vanhanakin. Siitähän tässä on kysymys eli leipää ja sirkushuveja kuten Rooman valtakunnassa aikoinaan.
Tuo kuvassa näkyvä sirkushuvi on siitä hyvä ja yhteiskuntaa rakentava, että Raha-automaatiyhdistykselle ja Kansanterveydelle ne rahat päätyvät. Niillä tuetaan voimakkaasti, nuorisotyötä, urheilua, liikuntaa (jolla yritetään edistää kansanterveyttä) ja myös taidetta (vaikka Oopperassa käykin vain alle 5 % suomalaisista). Että silleen.
Itse olen kyllä ajatellut käyttää eläkepäiväni muuhun kuin mitä kuvassa olevat tekevät.
Mutta hieno homma, että yleensä tekevät jotain.
Ikävämpää ois jos he neljän seinän sisällä istuisivat.
hyvä kun ihmiset löytävät tekemistä eläkkeellä. Itse pääsen kohta vapaaehtoisen eläkevakuutuksen johdosta eläkkeelle ja aion matkustaa ja harrastaa kieliä ja puutarhanhoitoa. Hyvällä omallatunnolla matkustelen, koska itse olen säästänyt oman eläkkeeni, vaikka paljon se on lohkaissut monista kuukausipalkoistani.
Olemme oppineet tyytymään vähään. Pienet eläkkeet laitamme kiertoon Raha-automaatti yhdistykselle josta ne jaetaan nuorempien ikäpolvien käyttöön.
Olemme tosi sosiaalisesti ajatteleva joukko, nytkin 5€ tuleva korotus kansaneläkkeisiin saatte olla varma, laitamme ne kiertoon teille, nuorempi ikäpolvi, jaettavaksi, mitä nyt joku mummo erehtyisi ostamaan pari pakettia presidenttiä.-
Elämä on opettanut meidät sosiaalisiksi.
Anna mumujen pelata,itse he ne eläkkeensä ovat tienanneet sinulle Hyvinvointisuomea rakentaessaan!
jonnekin sellaiseen,mikä tuottaa iloa.
Pitäisikö meidän jokaisen olla samankaltaisia ja koota rahamme "taivasten valtakuntaan vietäväksi".
Oma mielipiteeni on että myös eläkeläinen tarvitsee jotain sellaista mikä antaa iloa ja hauskanpitoa. Kaikki eivät pidä matkailuista eivätkä politiikastakaan.
Kyllä eläkeläisten tulot ovat liian pieniä, huomaat sen itsekin jos joskus vielä sen iän saavutat.
Pitäkööt hauskaa,koko ikänsä nuoresta tehneet töitä,lapsille ei ole pakko jättää mitään ja lapsettomat eläkeläisethän tietävät ettei siinä viimeisessä palttoossa ole taskuja;D
Opensorsan keskustelunavaus ei ollut ihan vakavissaan tehty, mutta silti:
Keskieläke on Suomessa tuhannen euron luokkaa, naisilla ei sitäkään. Siitä voi päätellä, minkä verran vuokran ja ruuan jälkeen jää tällaisiin "huvituksiin". Jostain on pakko yrittää repiä lisäkettä siihen niukkaan toimeentuloon, ja rahapelissäkin joskus voittaa (vaikka pääsääntö onkin, että pelaajille jää koneeseen syötetyistä rahoista korkeintaan kolmannes). Jos fiksusti pelaa, voi jäädä jopa hitusen voitolle, ainakin ellei pelaa ihan työkseen.
saa sentään kohtalaisen eläkkeen , jos tuhanteen euroon yltää.
Minä saan 600 euroa ja mieheni 700, ei lähellekään tuhatta.
Puhuin keskivertoeläkkeestä, jonka juuri muutama päivä sitten Kelan tilastosta tarkistin. Keskiarvo syntyy niin, että jos vaikkapa yhdeksän ihmistä saa 500 euroa ja yksi 5 000, 9 500 jaettuna kymmenellä onkin 950 euroa.
Eläkkeiden jakautumisesta eri suuruusluokkiin minulla on sellainen mutu-tuntuma, että valtaosa on pieniä, 1000 euroa tai alle, ja hyvin pieni vähemmistö sitten todella suuria, jotka nostavat keskiarvoa yllä esitetyllä tavalla.
Minun eläkkeeni on nettona 1320 e, koska en saanut eläkevuosia täyteen. En yksin saisi sillä tätä elintasoa pidettyä, täytyy pitää hyvät suhteet mieheen.
Kyllä tilastoissa kerrottavat eläkkeet ovat bruttosummia, ihan niin kuin palkkatilastoissa palkat.
Tarkistin tuosta Kelan (ja Eläketurvakeskuksen) julkaisusta mutu-tuntumani: yli 50 % eläkkeistä jää alle 1000 euron, eli "tuore eläkeläinen" kuuluu eläkeläisten paremmin ansaitsevaan puoliskoon.
Tämä ei tarkoita sitä, että kertomasi nettoeläkekään iso olisi, se vain kuvaa sitä, KUINKA pieniä useimpien eläkkeet todella ovat. Suomalaisten keskipalkka on 2.500 euroa kuukaudessa (brutto), ja karkeasti arvioiden siitä tulee eläkkeeksi noin puolet eli 1.250 euroa.
Tilannetta kuvaa hyvin se, että eläketilaston korkein luokka oli 2.600, jonka suuruista eläkettä (tai sitä suurempaa) saavia oli eläkeläisistä muutama prosentti.
Ja on isohko ok-talo ja haluais vaikka vuokrata sen.
Niin mikä olis vaikutus tuohon eläkkeeseen, jos netto-tulo tuosta vuokrasta
olis noin 1000 euroa/kk, tietysti tuosta joutuu maksaan 28% omaisuusveroa,...
1000-280=720€, eli jos tuo 720euroa tulis kuukaudessa lisää tuohon niin sanottuun
"1.250 euron eläketuloon"?
Kun en tiedä pitääkö myydä, tai mikä on tuo vaikutus jos saa lisätuloa eläkkeesen,
vai onkos tuo pääomatulo lisätuloa tässä.
Kannattaisi varmaan kysyä verotoimistosta. Minulla on kuitenkin sellainen käsitys, etteivät lisätulot vaikuta työeläkkeeseen. Kansaneläkettähän ei edes saa, jos työeläke ylittää tietyn rajan (jota en nyt muista, mutta kun ottaa eläkkeiden yleisen tason huomioon, ei se kovin korkea voi olla).
Se 28 % ei muuten ole omaisuusveroa, vaan omaisuustuloista perittävää lähdeveroa. Omaisuusverohan on lakkautettu tai lakkautetaan pian, mutta lähdevero kai pysyy. En ole varma, kun ei ole näitä ongelmia :-)
Anteeksi epätäsmällisyyteni, kyse ei ole omaisuustulosta. Oikea termi on pääomatulo. Pitää itsekin olla täsmällinen, jos kerran edellyttää sitä muilta :-)
Juu huomasin kyllä tuon "omaisuusveron" olevan väärä valinta,
ja muistin kyllä jälkeen viestin lähettämisen, että kyse on tuosta lähdeverosta. ;)
Tuosta verotoimistosta olen aikonut ottaa selville asiasta, kun tulee ajankohtaiseksi. ;)
Ja taas tuli veron maksua postissa, ja nyt oli vuorossa kiinteistöveron aika? :(
Itse käyn töissä ja teen työtä 8h/päivässä ja saa kuukaudessa käteen vain 720€ joista 480€ menee vuokraan.
Saahan Suomessa myös asuntotuen, ja mikäli tulot jää alle toimentulotuen,
on oikeutettu anoo/saada kunnallista toimeentulotukea!
"Mitä toimeentulotuki on?
Toimeentulotuki on muuta toimeentuloturvaa täydentävää yksilökohtaista ja viimesijaista taloudellista tukea. Se on tarkoitettu tilanteisiin, joissa muut tulot tai varat eivät riitä kohtuullisiin elinkustannuksiin."
Tuolta voi hakea lisää tietoa "jopa omasta kunnasta" jos ovat tehneet omat sivut.
http://www.google.fi/search?hl=fi&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=toimeentulotuki suuruus&spell=1
ei vaikuta työeläkkeeseen, koska se ei myöskään kerrytä sitä.
Lisäksi jos ok-talosi vuokraat, niin luonnollisesti siihen kohdistuvat kulut ovat vähennyskelpoisia ja alentavat verotettavaa osuutta.
Kaikkea korjauskuluja ei saa vähennettyjä, mutta vuosikorjaukset ja tietysti verot täysimääräisinä.
Eläkepäätöksen mukana (pitäisi) tulee rajat ansiotuloista, mitä voi tienata maks.ettei se vaikuta eläkkettä pienentävästi.
Tämä ansiotulon ylittävä määrä saattaa johtaa työttömyys- työkyvyttömyyseläkkeen lopettamiseen, jos työtulo katsotaan vak,yht.mielestä riittäväksi.
Pääomatulot ei puolestaan siihen vaikuta, kuten eivät sairaslomakorvauksiinkaan.
asuntotukea, kun katsoo eläkkeen ja vuokran suhdetta?
eläkeikään, niin pienennetään toivomallesi tasolle.