Paras aika

Niin, jos hankkisin elämäni ensimmäisen moottoripyörä, niin mikä on paras aika tehdä hankinta?
Syksyllä, kun myyjät tyhjentävät varastojaan ja kauppa on hiljaista vai keväällä, kun vaihtopyöriä on varmaan runsaammin liikenteessä? Vaiko keskikesällä?
71261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Säästyt paljolta, kun et osta ollenkaan.

Äänestä

Se paras aika nyt, on ostajan markkinat.

Äänestä

touko-kesäkuussa on valikoima käytetyissä parhaimmillaan ja tietysti kysyntä kovimmillaan joten hinnat on korkeimmillaan.
Syksyä kohden todelliset myyntihinnat putoaa mutta valikoima vähenee.
Elokuun lopulta alkaen kaikki pikkupuljut ei edes suostu tekemään vaihtokauppaa.

Jos taas teet uuden pyörän kauppaa, se riippuu liikkeestä. Monissa pyörämalleissa myydään suuren osaa vuotta "eioota".
Jos olet vaihtamassa ihan uuteen, kevät on parasta aikaa.

Äänestä
  • Ilman muuta haen käytettyä, hintaluokaltaan alta 5000 euron pitäisi jonkunlainen customi saada, millä nyt vielä polkisi huolettomia kilometrejä. Pitänee seurata hintoja.

    Äänestä

  • käytettyä kirjoitti:

    Ilman muuta haen käytettyä, hintaluokaltaan alta 5000 euron pitäisi jonkunlainen customi saada, millä nyt vielä polkisi huolettomia kilometrejä. Pitänee seurata hintoja.

    Kannattaa hommata heti kun on mahdollista.Muuten käy niin kuin minulle,siirtää ostoa koko ajan ja nyt kun ostin pyörän manailee miksi ei aiemmin tullut hommattua.

    Äänestä

Yksi tapa on kysyä kaverilta ja vastaus on että kaverin pyörä on maailman paras. Sinun pitää hänen mielestään vain hankkia joko vanhempi, pienempi koneinen tai halvempi versio.
Provosoivaa tekstiä mutta usein vain on näin.

Aloittelijan kannattaa ehdottomasti vuokrata pyöriä. Kun mp-kärpänen on päässyt puremaan niin järki loppuu. Tulisi pitää pää kulmänä ja eri tyylisiä pyöriä ajelemaan. Siten ei hanki sikaa säkissä. Jos sattuisi vaikka lipat niin menee vuokraamon/vakuutuksen piikkiin.

Äänestä
  • Jos olet aloitteleva motoristi ,niin osta oman persauksien alle sopiva pyörä, vuokrata ei kannata, koska et viikossa etkä kahdessa pääse sinuiksi pyöräsi kanssa vaan pikuhiljaa opit ja alat nautia harrastuksestasi. Käytetyssä pyörässsä ei paljon häviä jos harrastus ei tunnukaan sopivalta tai nälkä kasvaa syödessä niinkuin meille yleensä käy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaa pyörä? kirjoitti:

Niin, jos hankkisin elämäni ensimmäisen moottoripyörä, niin mikä on paras aika tehdä hankinta?
Syksyllä, kun myyjät tyhjentävät varastojaan ja kauppa on hiljaista vai keväällä, kun vaihtopyöriä on varmaan runsaammin liikenteessä? Vaiko keskikesällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu