HAMAM:ssa käyneet!!!???

pari kysymystä turkin hamamista olisi:

1. ruskettuuko oikeasti paremmin käytyään hamamissa?

2. pitääkö hamamin jälkeen pari päivää varoa aurinkoa?

3. olisiko sama asia suomessa käydä kuumassa saunassa ja sitten juuriharjan kanssa hangata itsensä läpi kuin mennä hamamiin? tuleeko siis sama loppu tulos?

kiitos jos saan näihin vastauksia, mielellään oikeasti hamamissa käyneiltä :)
4864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jep, hamamissa saa pesun yhteydessä ihon kuorinnan, ja aurinko tarttuu uuteen ja puhtoiseen nahkaan hyvin. Öljyhieronta lopuksi pehmentää ihon, joten en usko, että kenenkään iho on erityisen valon arka hamamin jälkeen. Suojavoidetta tulee kyllä käyttää!

Itse menen hamamiin aina loman alussa!

Äänestä

1) kuorittuun, puhtaaseen ihoon ottaa paremmin (ja pysyy paremmin) kuin "töhnäkerroksen" päälle, jota ihmisillä aina on... Tämän tulee huomaamaan kuorinnan/pesun jälkeen siinä marmorilla maatessa... Jäk! ;-D
2) en sanoisi noin, suojavoidetta pintaan normaaliin tapaan niin nou hätä
3) ei ole. Saunassa on kuuma ja yleensä niin kauaa ei kukaan pysty siellä olemaan, että ihohuokoset riittävästi aukeaisivat ja saisi kunnon hien pintaan. Hamam:ssa on kostean lämmin ilma, hiki todellakin virtaa ja iho saa "esikäsittelyn" varsinaiseen toimenpiteeseen.

En itse ainakaan ole koskaan saanut itseäni niin puhtaaksi, mitä hamam:ssa käynnin jälkeen iho on! Ehdottomasti kokemisen arvoinen! Tosin hamameja on monia, parempia ja huonompia, samoin kuin pesijöitä ja hierojia niissä.

Äänestä

alussa ajattelinkin mennä jos menen. kuulin vaan tuon että pari päivää pitäisi aurinkoa välttää. ei kyllä viikon matkasta voi hukata 2 päivää pois hamamin takia.
mutta kiva kuulla että ei tarvi, kerrointa laitan kuitenkin. käyn hamamissa tai en ;)

Äänestä

huomannut mitään eroa ruskettumisen kanssa, vaikka olen hamamissa käynyt. Tosin kotona käyn kolmesti viikossa saunassa (todella hikoilen, eli miedot löylyt ja usein vettä kiukkaalle) lisäksi pesen saunan jäkleen itseni karhealla sienellä (se klassinen keltainen vamppu)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reissuun. kirjoitti:

pari kysymystä turkin hamamista olisi:

1. ruskettuuko oikeasti paremmin käytyään hamamissa?

2. pitääkö hamamin jälkeen pari päivää varoa aurinkoa?

3. olisiko sama asia suomessa käydä kuumassa saunassa ja sitten juuriharjan kanssa hangata itsensä läpi kuin mennä hamamiin? tuleeko siis sama loppu tulos?

kiitos jos saan näihin vastauksia, mielellään oikeasti hamamissa käyneiltä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu