Miksi koiralle ei kannata antaa purkkiruokaa? esin pedigreellä on monia erilaisia ruokia samoin cesar ruoka, mikä niissä on vikana? eikö ne ole terveellisiä?Ja onko pedigreen kuivamuonat terveellisiä ja tutkittuja olen kuullut niitä kehuttavan kovasti? mietin vaan kun pentu on tulossa kohta taloon... neuvoja ja perusteluja? entäs muistaakseni sertin junior ja jotain muuta lukee pussissa, onko tereellisiä?
purkkiruoat
miksi ei purkkiruokaa?
7295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Purkkiruuat sisältävät kovasti lisäaineita ja kraanasta paljon halvemmalla saatavaa vettä.
Nämä pussissa lukevat tekstit ovat ohjeita siitä, mille ryhmälle mikäkin ruoka on eniten soveltuva.
Pedigreen ruuista en osaa sanoa, itse syötän koiralleni nutroa.
Kannattaa kysyä kasvattajalta neuvoja pennun ruokinnasta ja siitä mitä hän suosittelisi.
Mun mielestäni koiralle voi syöttää purkkiruokaa, kunhan se ei ole pääasiallinen ravinto. Mutta esim. kuivaruoan seassa se menee mainiosti. Tosin hinta silllä on aika huima.
purkkiruoka on todella kallista ja tuottaa paljon roskaa. Se sisältää enimmäkseen kosteutta, eikä todellaista ravintoa. Lisäksi siinä on todella paljon lisäaineita, mikä ei luonnollisestikaan ole kenellekään hyväksi. Koiran hampaille on parempi saada kovaa ruokaa.
Eli parempi on syöttää kuivamuonaa ja vielä parempi on syöttää lisäksi tuoreita ruokia, kuten raakaa lihaa, riisiä, kasviksia, kananmunaa, viiliä ja sen sellaista. kasvattaja antaa sinulle varmasti ohjeita pennun ruokinnasta!
Toki säilykkeitä voi lisätä makua antamaan, jos haluaa välillä hemmotella hurttaansa. itse käytän kuitenkin yleensä HauHaun makkaroita, koska ne ovat laadukkaampia kuin kilpailevat tuotteet.
Purkkiruoka on tosiaan aika huonoa ravintoa.
Pedigree ainakin käyttää sellaisia säilöntäaineita jotka ei ole koiralle terveellisiä. Meillä koira syö Pro Plania, maistuu ja vatsa on kunnossa. www.hauhau.net osoitteessa on hyvää tietoa.
esim. eaglella ja nutrolla purkkiruuissa on eri variaatioita ilman väri-, säilöntä- ja lisäaineita, samoin lihapitoisuus on korkea (= vettä vähän, maksat sisällöstä).
niissä kaiketi on.
Kannattaa kasvattajan ohjeen mukaan aloittaa pennun ruokkiminen.
Meillä pentu on saanut pedigreen junior ruokaa, sekä kuivamuonana että purkkilihana. Ne eivät kuitenkaan ainoa ravinto vaan lisään vaihtelevasti "pipanoihin" viiliä, piimää, raejuustoa yms. Sertin vastaavaa annettiin myös välillä, mutta meidän pennulle ei se sopinut, vaan turkki alkoi hilseillä.
Yksilöllistä se on ruokailun kanssa, kaikki ei sovi kaikille kuten on ihmistenkin ruokavaliossa.
Meidän koiran ruokavaliosta ei eläinlääkärikään moitetta antanut, vaan kehui monipuolisuutta.
Kiitos kaikille vastanneille. Kasvattajan ruokatapoja aijon noudattaa ainakin näin penutaikana juuri näissä papanoissa ja ajattelin sitten myöhemmin kokeilla jotain muutakin... Nimenomaan kiinnostaa pedigreen ruoat kun olen niitä kuullut kehuttavan että käykö miten ja onko terveellisiä ja mista sitten johtuu hintaerot? Että jos joskus syötän papanoina pedigreen kaupan ruokaa ja lisänä purkki ym ruokaa joskus ja tietty näitä raejuustoja ym niin eihän koira saa jotain puutosta?