Hei!
Poika tuli kotiin! Eli kaksi päivää sitten haettiin saku-uros, jätkällä on ikää 10 viikkoa. Nyt olen alkanut ihmettelemään sitä että jutteleeko se meille vikisemällä vai onko hätänä joku? Ikävöikö kotia? Mikään ei näyttäisi olevan hätänä mut melkein koko ajan piipitys kuuluu tai sitten se ynisee.. Yöt nukkuu melko hyvin, välillä piippaa ja kysyy et hei ottekos te vielä tallessa..
Kun Ronja nyt 5v. saksanpaimen narttu tuli mulle 8 viikon ikäisenä ei se itkenyt yhtään, ovatko urokset sitten herkempiä?
Kun se alkaa piippaan niin todetaan sille vain että ei ole hätää tms. mutta ei lässytetä.. eikös semmoinen vain lisää sitä piippausta..
On vain tuo poika niin paljon erinlainen kuin Ronja pentuna..
Kertokaas teidän kokemuksia!
Oikein reipas pentu on, hyvin kulkee lenkillä mukana ja ottaa hyvin katsekontakstia puhuttaessa.. Eli ihan terve penska!
Uusi pentu
6
752
Vastaukset
- Apinanaiti
Meiänki uros oli tullessaan oikein pieni apina. Joka välissä jonkumoista ääntä tuli. Ei se ikävästä kai. En tarkalleen muista et millon loppu. Nyt 1,5 vuotiaana ainakin ihan normaali :) ei ylimääräsiä vingu.
Kyl meil ainakii pari ekaa päivää ikävöi toisia pentuja. sit kun sylii otti niin rauhottu tai käden anto yöllä tai pehmolelun niin hiljeni. kyl se pian pitäs oppii uuteen kotiin.
- täällä..
silimat kirjoitti:
Kyl meil ainakii pari ekaa päivää ikävöi toisia pentuja. sit kun sylii otti niin rauhottu tai käden anto yöllä tai pehmolelun niin hiljeni. kyl se pian pitäs oppii uuteen kotiin.
mun koira koht puoltoista vuotias..
pari ekaa päivää meni inisten, uros kyseessä.
yöllä kun anto sängyn vieressä nukkua ja kättä piti koiran lähellä, ni rauhoittui. - Ryöväri-Ronja
täällä.. kirjoitti:
mun koira koht puoltoista vuotias..
pari ekaa päivää meni inisten, uros kyseessä.
yöllä kun anto sängyn vieressä nukkua ja kättä piti koiran lähellä, ni rauhoittui.Taitaa se sitten niin olla että urokset on herkempiä! Viime yön kakara nukkui vikisemättä, mutta sitä edeltävänä yönä piippaili välillä. Annoin käden sille niin jätkä alkoi hammastamaan. Sillä taitaa hampaita kutittaa kun kokeilee hampaita joka paikkaan. Annetaan sille aina oma luu kun eksyy väärää paikkaa puremaan mutta kenkä maistuisi paremmalta kakaran mielestä!
Kakru käy meidän Ronja-tädin kanssa lenkillä. Seuraa kiltisti meidän nartun mukana, irti ollaan pidetty kun tulee niin hyvin mukana. Ne pennut on käynyt äitinsä kanssa samalla lailla kävelyllä kasvattajan luona.
Kaiken kaikkiaan olen todella tyytyväinen pentuun. On rohkea eikä säiky turhia. - miiah_
Ryöväri-Ronja kirjoitti:
Taitaa se sitten niin olla että urokset on herkempiä! Viime yön kakara nukkui vikisemättä, mutta sitä edeltävänä yönä piippaili välillä. Annoin käden sille niin jätkä alkoi hammastamaan. Sillä taitaa hampaita kutittaa kun kokeilee hampaita joka paikkaan. Annetaan sille aina oma luu kun eksyy väärää paikkaa puremaan mutta kenkä maistuisi paremmalta kakaran mielestä!
Kakru käy meidän Ronja-tädin kanssa lenkillä. Seuraa kiltisti meidän nartun mukana, irti ollaan pidetty kun tulee niin hyvin mukana. Ne pennut on käynyt äitinsä kanssa samalla lailla kävelyllä kasvattajan luona.
Kaiken kaikkiaan olen todella tyytyväinen pentuun. On rohkea eikä säiky turhia.että löysit mieleises pennun! :) itellä on kans kova etsintä päällä ja jännittää kyllä kun on ensimmäinen "oikea" saksanpaimenkoira :)
- -K-
miiah_ kirjoitti:
että löysit mieleises pennun! :) itellä on kans kova etsintä päällä ja jännittää kyllä kun on ensimmäinen "oikea" saksanpaimenkoira :)
mun haukku narttu tuli kotiin (nyt 14kk) kaikki meni loistavasti... Mulla oli sillain hyvä tilanne, että pääsin/sain luvan käydä kasvattajan luona kattomassa pentuja joka päivä. Sitten kun tuli se päivä, että sain vihdoin ja viimein hauvan kotiin, se tunnisti jo nimensä ja tunsi minut hyvin....
Haukku ei itkenyt yhtään kotona, ja ensimmäinen yökin meni loistavasti, kun laitoin iiiiison leijona pehmon lattialle...Siitä haukku löysi hyvän kolon nukkua... =)
*Voi niitä aikoja*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1853731Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän272297Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h81766Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431710Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3851518Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.631490Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh171055Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A31915Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit99812Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?6753