Eli porakaivon syvyys 92m ja tuotto olis yli 200 l/minuutissa. Nyt mietityttää vain, että minkä pumpun valitsisin. Ejektori vai uppopumppu????
Eli jos oikeasti on pumpuista jotain tietoa eikä pelkästään mutu pohjalta niin kannanotot kiinnostaisi. Uppopumppu olisi halvempi, mutta mitkä käyttöiät, koska tiedän ejektoripumppujen toimineen yli 30v ilman huoltoja. Lisäksi on peloteltu ajatuksella, että reijästä lohkeaisi kivi ja pumppua ei sen jälkeen enään kaivosta nostettaisi.
MIKÄ PORAKAIVOPUMPPU!?!?!?!?!?!?
8
11973
Vastaukset
- perskutarallaa
Grundfos on vähän kallis mut paras
- porakaivopumpuista
on ihmeellinen.
Grundfos on aataminaikainen pumppu, kestävyyskin niin ja näin ja takuuasiat täysin p**seestä.
Osta Wilo, saksalainen laatutuote, Franklinin moottorilla ja 3 vuoden takuulla, eikä ole hinnankiroissa.
- Muuan2
Kylä Grundfosilla hyvät pumput on. Aataminaikuisesta tuossa joku puhui, mutta 70-luvun ejektoripeli hyrrää vielä nätisti. Tuskinpa hyötysuhde tms. on niiltä ajoilta huimasti noussut.
Kyllähän ejektorilla syvältäkin saa. Tuo 70-lukulaiseni imee 30 metristä. Ejektoripelin minä kyllä laittaisin - ehkäpä tottumuksen takia.- ostajana
Juu eli näköjään ekaan kirjoitukseen tuli tuoton osalta virhe. Eli oikea tuotto on 200 l/h. Pinta on 50m kohdalla vai oliko se 40m??
Mitenkäs on noiden reijän sortumisien kanssa, onko niihin kukaan törmännyt? - Muuan2
ostajana kirjoitti:
Juu eli näköjään ekaan kirjoitukseen tuli tuoton osalta virhe. Eli oikea tuotto on 200 l/h. Pinta on 50m kohdalla vai oliko se 40m??
Mitenkäs on noiden reijän sortumisien kanssa, onko niihin kukaan törmännyt?Niitä reiän "rotankoloista" voi varista. Poraushiesua taitaa tulla lähes jokaisesta reiästä.
Eipä ole täällä rapakivialueellakaan reikä umpeen sortunut.
Pitkähuiskeat putket tarvitset, jos vaikkapa pihaa letkulla kastelet. Paras käyttää kastelukannua. - ostajana
Muuan2 kirjoitti:
Niitä reiän "rotankoloista" voi varista. Poraushiesua taitaa tulla lähes jokaisesta reiästä.
Eipä ole täällä rapakivialueellakaan reikä umpeen sortunut.
Pitkähuiskeat putket tarvitset, jos vaikkapa pihaa letkulla kastelet. Paras käyttää kastelukannua.Mitäs muuten näet ejektorin eduksi? Itse taas koen sen näiltä osin ainakin heikommaksi. Sähkönkulutus suurempi, hinta kalliimpi, tuotto heikompi.
Miinuksia uppopumpussa on juuri tuo kaivoon jäämisen pelko, mutta onko muita huonoja puolia? - Muuan2
ostajana kirjoitti:
Mitäs muuten näet ejektorin eduksi? Itse taas koen sen näiltä osin ainakin heikommaksi. Sähkönkulutus suurempi, hinta kalliimpi, tuotto heikompi.
Miinuksia uppopumpussa on juuri tuo kaivoon jäämisen pelko, mutta onko muita huonoja puolia?Työpuolellakin olen tullut näkemään, että kaikki mahdollinen on rakennettava ja asennettava vedenpinnan yläpuolelle. Veden alle vain välttämätön. Ns. pitkässä juoksussa tulee ongelmia vetenalaisille vehkeille.
Sähkönkulutus on runoutta, noilla kaivon tuottoarvoilla. Kaapelinveto ei ole mikään ongema sinulle, kun putket pitää kuitenkin kaivaa maan sisään. Laita uppopumppu, ja syvälle.
- kaivonporaaja
pitäisi kertoa mikä pumppu reikään, jos on ollut rikkonaista matkalla, eli pumppu täytyy laittaa halkeaman alle vesituoton takia ni ejektori tai 3 tuumanen uppopumppu.varmatoimisin ehkä kuitenkin on ollut 4 tuumanen 3-vaihe uppari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401410Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891245- 1091105
- 191051
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833